Prokuratura w Płocku będzie prowadziła sprawę tzw. afery Lotos-Orlen. Śledztwo dotyczy m.in. nielegalnych praktyk przy transakcji sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej, ocenianych jako „rażące zaniżenie ceny”, oraz zaniedbań ze strony urzędników związanych z partią rządzącą PiS.

POLECAMY: Afera w Orlenie? Tusk: „Już niedługo poznamy szokujące aspekty”

Śledztwo rozpoczęto 22 stycznia 2024 r. Warto przypomnieć, że inicjatorką wszczęcia postępowania była wcześniej posłanka KO, Agnieszka Pomaska.

POLECAMY: Najwyższa Izba Kontroli Informuje o Zaniżonej Transakcji PKN Orlen z Saudi Aramco

„Jest śledztwo ws. nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd PKN Orlen i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej oraz ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publ, w tym Prezesa UOKiK. To odp. na zawiadomienie z 16.12.2022” – poinformowała we wtorek posłanka KO.

W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem po przeprowadzeniu kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Nieopublikowany dotąd dokument, do którego dotarli dziennikarze TVN24, ujawnia, że według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld zł mniej za udziały w Lotosie, niż wynikało to z ich rzeczywistej wartości.

W 2022 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, zarejestrował połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. W styczniu 2022 roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, Orlen przedstawił plany środków zaradczych związanych z przejęciem Grupy Lotos. Zgodnie z tymi planami węgierska firma MOL miała przejąć 417 stacji paliw Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen miał nabyć od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale miał zostać zakupiony przez firmę Unimot, a Lotos Biopaliwa miała przejść pod kontrolę firmy Rossi Biofuel.

Orlen informował również, że udało się negocjować, aby Saudi Aramco nabyło 30% akcji rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, a także ustaliło długoterminowy kontrakt na dostawy ropy, zakładający ilości od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie. Przy tym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca miał wynieść 20 mln ton rocznie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version