W środę, 31 stycznia, o godzinie dwunastej, zainicjowane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), które wprowadziło zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Informacje te podała TVN24, wskazując, że jedną z osób odwołanych z tej funkcji była Janina Goss, bliska przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego.
Janina Goss, uważana za zaufaną osobę prezesa Prawa i Sprawiedliwości, była czasem nazywana „szarą eminencją” tej partii. Zasiadała w radach nadzorczych kilku spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, a jej nazwisko do niedawna widniało w radzie nadzorczej Orlenu, skąd została odwołana na wniosek Ministra Aktywów Państwowych, Borysa Budki. W latach 2016-2022 była również członkiem nadzoru Banku Ochrony Środowiska, a od 2012 roku pełniła funkcję członka zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o.
POLECAMY: Janina Goss odwołana z Rady Nadzorczej Orlenu
W wyniku zmian w radzie nadzorczej PGE, poza Janiną Goss, odwołano jeszcze czterech innych członków: Artura Składanka, Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza i Radosława Winiarskiego. Te ruchy są preludium do planowanych zmian w zarządzie spółki, gdzie nowa rada będzie miała decydujący wpływ na wybór nowego prezesa oraz innych członków zarządu. W nadzór PGE wybrano siedmiu nowych członków, wskazanych wcześniej przez Skarb Państwa: Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Małgorzata Banasik, Elżbieta Niebisz, Eryk Kosiński, Andrzej Sadkowski i Andrzej Kozyra.
Należy zauważyć, że już pod koniec 2023 roku minister Borys Budka skorzystał z uprawnienia do powołania i odwołania jednego członka nadzoru PGE, co skutkowało odwołaniem Zbigniewa Gryglasa i powołaniem Michala Domagały na to miejsce. Teraz uwaga rynku skupia się na zarządzie PGE, kierowanym od lutego 2020 roku przez Wojciecha Dąbrowskiego. Według doniesień medialnych, Krzysztof Zamasz jest już rozważany jako potencjalny następca Dąbrowskiego na stanowisku prezesa PGE.
PGE jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce, z Elektrownią Bełchatów wchodzącą w skład grupy kapitałowej, mającą znaczący udział w krajowej produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także należy do indeksu WIG20, skupiającego polskie blue chipy.
Obecnie trwa intensywna karuzela kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, a nadchodzące walne zgromadzenia, m.in. Orlenu, PKO BP i Azotów, zapowiadają dalsze decyzje dotyczące składów rad nadzorczych, mających wpływ na ewentualne zmiany w zarządach tych firm.