Jedno z emerytalnych świadczeń, znane jako emerytura honorowa, istnieje od ponad 50 lat. Zapoczątkowane w 1972 roku przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza, było przeznaczone dla osób przekraczających wiek 100 lat. Od tego czasu kwota świadczenia nie uległa zmianie i wynosi 5540,25 zł brutto. Mimo upływu czasu, decyzja Jaroszewicza wciąż obowiązuje, a otrzymanie świadczenia nie wymaga składania wniosku.
Propozycja Zmian
Wiceminister rodziny, Sebastian Gajewski, wreszcie przedstawił propozycję zmian w emeryturze honorowej. Mimo że szczegóły nie są jeszcze znane, zapowiedział uregulowanie tego świadczenia. Jednak po latach stagnacji, wiadomość o zmianie kwoty świadczenia może być nieco niepokojąca.
Kwestia Zadowolenia Emerytów
Propozycja dra. Damiana Walczaka z poprzedniej kadencji sugeruje, że emerytura honorowa mogłaby zostać ograniczona do wysokości minimalnej emerytury, obecnie wynoszącej 1588,44 zł. Taki scenariusz przewiduje się dla osób mieszkających w Polsce przez co najmniej 20 lat. Ostateczna wypłata miałaby być również poddana waloryzacji.
Petycja i Jej Przyszłość
Dr. Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentował swoją petycję w poprzedniej kadencji, ale niestety nie znalazła ona drogi na salę obrad Sejmu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, projekty ustaw czy petycje przepadają z końcem kadencji. Czy propozycja zmian w emeryturze honorowej spotka się z aprobatą społeczną i polityczną? Czas pokaże, czy taka rewizja historycznego świadczenia zostanie wprowadzona.