Rządowy Sejm zdecydował się ponownie podjąć debatę nad kontrowersyjnym projektem zmian w Kodeksie Karnym, który zakłada wprowadzenie kary do dwóch lat pozbawienia wolności za wyszydzanie Kościoła, jego dogmatów i obrzędów. Inicjatywa ta pochodzi od polityków partii Suwerenna Polska, a obecnie jest drugą próbą jej przyjęcia.

Antyhejterska Ustawa: Czy Krytyka Kościoła Będzie Karać Więzieniem?

Projekt ustawy, znany jako „O Obronie Chrześcijan”, ma na celu wprowadzenie zmian w Kodeksie Karnym w odpowiedzi na rzekomy wzrost nienawiści wobec osób wierzących, zwłaszcza chrześcijan. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że chodzi o walkę z hejtem, jednak krytycy wskazują na możliwe ograniczenia wolności słowa.

Historia Projektu: Wielomiesięczne Działania Polityczne

Projekt ten był już rozpatrywany przez Sejm IX kadencji, ale prace zostały przerwane w czerwcu ubiegłego roku przed głosowaniem. Politycy z Suwerennej Polski jednak nie zrezygnowali z pomysłu i ponownie zgłosili go do rozpatrzenia w Sejmie.

Zmiany w Kodeksie Karnym: Nowe Sankcje za Przeszkadzanie w Aktach Religijnych

Zaproponowane zmiany obejmują modyfikację art. 195 Kodeksu Karnego, który dotyczy przeszkadzania w wykonywaniu aktów religijnych. Planuje się usunięcie warunku „złośliwości”, umożliwiając karanie za umyślne przeszkadzanie w mszach niezależnie od motywacji.

Lżenie, Wszydzanie, Memy: Szerszy Zakres Przestępstw Przeciwko Wyznawcom Religii

Projekt przewiduje również sankcje za „publiczne lżenie lub wyszydzanie Kościoła lub innego związku wyznaniowego, jego dogmatów lub obrzędów”. Obejmuje to szeroki zakres działań, włącznie z internetowymi memami z papieżem Janem Pawłem II, co budzi obawy o swobodę wyrażania opinii.

Ochrona Wiernych: Zmiany w Przepisach dot. Obrazy Uczuć Religijnych

Zmiany przewidziane w art. 196 Kodeksu Karnego dotyczących obrażania uczuć religijnych obejmują również usunięcie warunku „obrazy uczuć religijnych”. Projekt ma dotyczyć wszystkich religii, chociaż w retoryce polityków faworyzowany jest Kościół katolicki.

Kontrowersyjna Ochrona Wiernych: Czy Projekt Otrzyma Akceptację Sejmu?

Projekt „O Obronie Chrześcijan” stanowi kolejne podejście do kontrowersyjnej kwestii ochrony uczuć religijnych. Debata w Sejmie X kadencji będzie jednym z kluczowych punktów nadchodzących obrad, a kontrowersje dotyczące ograniczenia wolności słowa i swobody wyrażania opinii mogą wzmocnić się w miarę postępów prac nad projektem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version