Rząd pod przywództwem Donalda Tuska stopniowo traci czas, aby w ciągu stu dni zrealizować stu konkretnych działań. Po ponad 50 dniach działalności koalicyjnego rządu, według obliczeń WP.pl, do 15 października koalicja spełniła 12 z tych obietnic, częściowo realizując także kilkanaście innych. W kontekście tego osiągnięcia Joanna Kluzik-Rostkowska została zapytana, czy prezydent RP Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu, na co zapewniła, że tak się stanie.

POLECAMY: Były prezes TK: Sejm powinien rozpocząć procedurę postawienia Dudy przed Trybunał Stanu

Dotychczasowy bilans stu konkretnych działań w sto dni. Przechodzimy półmetek.

Pełną listę stu konkretnych działań na pierwsze sto dni można znaleźć tutaj.

Wśród zrealizowanych obietnic znajduje się wprowadzenie finansowania in vitro z budżetu państwa, wyeliminowanie ocen z religii z świadectw szkolnych, obniżenie stawki VAT dla branży beauty do 8% (zamierzone od kwietnia), natychmiastowe wdrożenie polityki antyprzemocowej (na podstawie decyzji Donalda Tuska dotyczącej konwencji stambulskiej), przywrócenie finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, odwołanie Mikołaja Pawlaka ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka i mianowanie na to miejsce osoby, której priorytetem będzie dobro dzieci, wniesienie aktów oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom MSZ odpowiedzialnym za korupcję, która przyczyniła się do niekontrolowanego napływu migrantów do Polski, pozyskanie środków z funduszy unijnych i przywrócenie Polski do grona decyzyjnego w instytucjach UE, utworzenie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku, zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 roku (na pół roku z aktualnego stanu). Wirtualna Polska uznaje również za zrealizowaną obietnicę: „Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkołach. Przeznaczymy dodatkowe środki na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu”.

Należy jednak zauważyć, że dotychczasowa koalicja rządząca zrealizowała tylko pierwszą część tych obietnic, i to w zmienionej formie. Pozostaje pytanie, w jaki sposób i kiedy zostaną zrealizowane pozostałe obietnice wymienione powyżej, które wymagają znacznych zasobów finansowych i kadrowych. Wirtualna Polska sugeruje, że należy zaklasyfikować tę obietnicę jako częściowo zrealizowaną.

POLECAMY: Prof. Strzembosz były przewodniczący Trybunały Stanu: Duda z pewnością 13 razy naruszył Konstytucję

Wirtualna Polska twierdzi również, że nowa koalicja zrealizowała obietnicę: „Wyłączymy najcenniejsze przyrodniczo obszary lasów z wycinki i przeznaczymy je tylko na cele przyrodnicze i społeczne”.

W programie „Tłit” Wirtualnej Polski dziennikarz Michał Wróblewski przesłuchiwał Joannę Kluzik-Rostkowską na temat stu konkretnych działań, które dotychczas nie zostały zrealizowane. Zadał między innymi pytanie o postawienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu.

POLECAMY: Dudzie mięknie rura! Strach przed odpowiedzialnością za ukrywanie kryminalistów jest coraz silniejszy

Przypomnijmy 22. konkret ekipy Donalda Tuska: 

„Łamanie Konstytucji i praworządności będzie szybko rozliczone i osądzone. W tym celu postawimy przed Trybunałem Stanu:

  • Andrzeja Dudę – za odmowę przyjęcia ślubowania od trzech prawidłowo wybranych przez Sejm VII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz za zastosowanie prawa łaski w stosunku do nieprawomocnie skazanych Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych funkcjonariuszy;
  • Mateusza Morawieckiego – za wydanie decyzji polecającej Poczcie Polskiej przeprowadzenie nielegalnych wyborów kopertowych;
  • Jacka Sasina – za bezprawne wydanie 70mln zł na wybory kopertowe;
  • Zbigniewa Ziobro – za wykorzystywanie do celów partyjnych środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości;
  • Adama Glapińskiego – za zniszczenie niezależności Narodowego Banku Polskiego i brak realizacji podstawowego zadania NBP, jakim jest walka z drożyzną;
  • Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, obu za zniszczenie mediów publicznych (w tym m.in. za naruszenie art. 213. ust. 1 Konstytucji, a także art. 6 ust. 1, art. 6 ust. 2, art. 21 ust. 1, art. 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, oraz art. 231 Kodeksu karnego)”.

Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu

Joanna Kluzik-Rostkowska polityk Koalicji Obywatelskiej zapewniła w sprawie Andrzeja Dudy: „Tak, dlaczego nie? Przygotujemy wniosek, przegłosujemy go. (…) Nie sądzę, żeby to było zagrożone”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version