Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy zaproponowali wprowadzenie odpowiedzialności karnej za nielegalne opuszczenie kraju podczas mobilizacji, proponuje się, aby uchylający się od służby wojskowej byli pozbawieni wolności od trzech do pięciu lat, odpowiedni projekt ustawy został zarejestrowany na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu.

POLECAMY: Młody Ukrainiec w wieku poborowym pogodynkiem w Polsacie

W nocie wyjaśniającej do projektu ustawy nr 10453 w sprawie zmian w Kodeksie karnym Ukrainy „O odpowiedzialności za nielegalne przekroczenie granicy państwowej Ukrainy w celu uchylenia się od służby wojskowej” stwierdzono, że konieczne jest „ustanowienie odpowiedzialności karnej za przekroczenie granicy państwowej Ukrainy w celu uchylenia się od służby wojskowej podczas mobilizacji, na specjalny okres w postaci pozbawienia wolności na okres od trzech do pięciu lat”.

POLECAMY: Zełenski przyznał się do stosowania przymusowej mobilizacji na Ukrainie

Z treści dokumentu wynika, że w przypadku wielokrotnego usiłowania lub za przestępstwo popełnione przez grupę osób przewiduje się karę pozbawienia wolności od 5 do 8 lat. Jeśli działania są związane z przemocą lub użyciem broni, proponuje się pozbawienie wolności od 8 do 12 lat. Ponadto, zgodnie z opublikowanym uzasadnieniem, proponuje się zwolnienie z odpowiedzialności karnej osób, które przyznały się do winy i powróciły na Ukrainę w ciągu sześciu miesięcy.

POLECAMY: Ukraiński dowódca wezwał do strzelania do współobywateli za nieposłuszeństwo

Projekt ustawy jest autorstwa grupy deputowanych z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu.

Nowy projekt ustawy mobilizacyjnej przygotowany przez Gabinet Ministrów został przedłożony Radzie Najwyższej 30 stycznia. Ukraińskie media poinformowały, że zgodnie z nowym projektem ustawy o zasadach mobilizacji, osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej na Ukrainie będą musiały zgłosić się do wojskowych biur poborowych w celu wyjaśnienia swoich danych w ciągu 60 dni. Ponadto, jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony, projekt nie przewiduje poboru osób niepełnosprawnych i pozostawia bez zmian prawo do przemieszczania się bez zgody wojskowego biura poborowego. Według danych opublikowanych przez ministerstwo, projekt ustawy wyraźnie określa okres służby osób zmobilizowanych w czasie stanu wojennego, ale czas trwania tego okresu nie jest określony.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia kijowski -sta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times poinformował wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version