W Estonii, cztery pary oficjalnie zawarły pierwsze w kraju małżeństwa jednopłciowe – poinformowała w sobotę telewizja ERR. Kraj ten staje się drugim w Europie Środkowowschodniej, po Słowenii, które umożliwia wprowadzenie związków jednopłciowych na poziom cywilnych małżeństw.
POLECAMY: NSA pyta TSUE w sprawie transkrypcji aktów małżeństwa pary jednopłciowej
Tęczowe prawo weszło w życie w Estonii 1 stycznia, co oznacza, że od tego dnia pary homoseksualne mogą legalnie ubiegać się o zawarcie „związku małżeńskiego”. Ustawa ta została zatwierdzona przez miejscowy parlament latem 2023 roku.
POLECAMY: Żukowska wprost: Chcemy małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci
Według dostępnych danych, od początku roku około 50 par tej samej płci z największych miast Estonii starało się o to uprawnienie. Cztery z tych par zdecydowały się formalizować swoje związki w urzędzie stanu cywilnego w Tartu, składając wniosek już pierwszego stycznia 2024 roku.
Przed wprowadzeniem prawa dotyczącego zawierania tzw. homo-małżeństw, w Estonii obowiązywała ustawa regulująca zarejestrowane związki partnerskie. Ta ustawa nadawała pewne „równe prawa” dla par w konkubinacie, niezależnie od płci partnerów, umożliwiając im między innymi wspólną adopcję dzieci.