Koniec Zamrożenia Cen Energii: Oczekiwany Wzrost Rachunków o 80%

Od połowy tego roku kierowani są ku nam skokowe podwyżki rachunków za prąd, z których niektóre mogą sięgać aż 80%. To zjawisko dotknie szczególnie dwie grupy odbiorców, a eksperci przewidują, że związane jest z zaprzestaniem przez państwo dotacji do cen energii.

Przedłużenie „Tarcz Energetycznych” do Czerwca 2024

Pod koniec 2023 roku Sejm przyjął ustawę przedłużającą niższe ceny energii do połowy 2024 roku, tzw. „tarcze energetyczne”. Celem było złagodzenie skokowych wzrostów cen energii w portfelach Polaków. Jednak, okazuje się, że budżet nie był przygotowany na te wydatki, a rząd musiał sięgać po środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Powrót do Wolnorynkowych Zasad: Skokowy Wzrost Cen po Czerwcu

Po czerwcu br. rachunki za prąd mogą znacznie wzrosnąć, a prognozy mówią o podwyżkach sięgających nawet 80%. Szczególnie odczują to gospodarstwa domowe zużywające około 1500 kWh rocznie oraz te, których roczne zużycie przekracza 4000 kWh.

Kto Najbardziej Dotknięty Podwyżkami?

Analiza firmy Optimal Energy wskazuje, że najbardziej odczują podwyżki gospodarstwa domowe z rocznym zużyciem około 1500 kWh. Dla dwuosobowej rodziny, mieszkającej w dwupokojowym mieszkaniu, wzrost może wynieść nawet 80%. Wzrost cen może również dotknąć rodziny o rocznym zużyciu prądu ok. 4000 kWh, gdzie podwyżki sięgają około 57%.

Czy Będzie Rządowe Wsparcie?

Eksperci liczą na rządowe wsparcie, zwłaszcza dla grup narażonych na ubóstwo energetyczne. Oczekuje się, że pomoc może przybrać formę dodatków socjalnych dla osób najbardziej potrzebujących.

Alternatywy i Perspektywy

Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, podkreśla, że państwo nie może ciągle dopłacać do cen energii. Zastanawia się nad okresem przejściowym w powrocie do cen rynkowych dla gospodarstw domowych, wspartym państwowym wsparciem dla najbardziej potrzebujących.

Transformacja Energetyczna i Sprzedaż Uprawnień do Emisji CO2

Eksperci podkreślają, że Polska musi przyspieszyć transformację energetyczną, a odejście od regulowanych cen energetycznych powinno być rozłożone w czasie. Przypominają także o wpływowej pozycji opłat za uprawnienia do emisji CO2 w rachunkach za prąd, które przyniosły polskiemu budżetowi niemal 90 mld zł w ciągu ostatnich lat.

Oczekiwane Działania Rządu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada przedstawienie rozwiązań ws. ochrony gospodarstw domowych jeszcze w pierwszym kwartale. Czekamy na szczegóły dotyczące planowanych działań i wsparcia dla grup najbardziej narażonych na skokowe podwyżki cen energii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version