Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła decyzję o wycofaniu Komisji Europejskiej z projektu mającego na celu ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie Unii Europejskiej. Ta decyzja jest rezultatem protestów ze strony rolników.
POLECAMY: Niemieccy rolnicy zablokowali wejścia do siedziby telewizji i radia NDR
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, oznajmiła we wtorek, że Komisja przedstawiła projekt nowych przepisów ze „szczytnym celem”. Jej zdaniem, celem tego projektu było zminimalizowanie ryzyka związanego z użyciem chemicznych środków ochrony roślin.
“Ale propozycja stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma nad nią postępów. Dlatego też zaproponuję Kolegium [Komisji Europejskiej] wycofanie tego wniosku” – oświadczyła.
Wskazała jednak, że ta decyzja nie oznacza, iż Komisja Europejska rezygnuje z zajmowania się tą kwestią.
“Temat oczywiście pozostaje. Aby móc działać dalej, potrzebny jest szerszy dialog i inne podejście. Na tej podstawie Komisja mogłaby przedstawić nowy projekt, znacznie bardziej dojrzały, stworzony przy zaangażowaniu zainteresowanych stron” – powiedziała.
W czerwcu 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, który zakładał redukcję o 50% stosowania chemicznych pestycydów w Unii Europejskiej do 2030 roku.
W ostatnich tygodniach traktory rolnicze pojawiły się na ulicach licznych miast w Europie, osiągając kulminację podczas masowych protestów w Brukseli w czwartek, kiedy przywódcy krajów Unii Europejskiej spotkali się na unijnym szczycie. Rolnicy sprzeciwiają się różnym aspektom, w tym polityce klimatycznej UE oraz postanowieniom dotyczącym wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.
Protesty miały miejsce w różnych krajach, takich jak Francja, Irlandia, Polska, Niemcy, Włochy, Grecja, Portugalia, Węgry i Rumunia.