W dniu 6 lutego minęło dokładnie sześć lat od momentu, gdy Daniel Obajtek pełnił funkcję prezesa Orlenu. Jednakże, Rada Nadzorcza podjęła decyzję o jego odwołaniu, co miało miejsce na ostatni dzień przed planowaną wymianą składu tejże rady. Borys Budka, będący szefem resortu aktywów państwowych, dokonał zmiany składu rady w trakcie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Ten krok stanowił pierwszy etap procesu zmiany w zarządzie spółki.

6 lutego o godzinie 11:00 rozpoczęło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu, które miało na celu ustalenie liczby członków rady nadzorczej, dokonanie zmian w jej składzie, a także wyrażenie zgody na sprzedaż spółki Gas Storage Poland – operatora magazynów gazu, oraz przeniesienie niektórych części majątku Orlenu na inne spółki.

Wymiana składu rady nadzorczej stanowiła wstęp do powołania nowego zarządu, w tym następcy Daniela Obajtka.

Skarb Państwa posiada 49,9% akcji i głosów (579 mln głosów) na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (WZA) Orlenu. Innymi istotnymi akcjonariuszami są Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) posiadające łącznie 20,3% akcji, w tym największe udziały należą do OFE NN (5,8%) i OFE Allianz (4,9%). W zgromadzeniu wzięli udział akcjonariusze reprezentujący 863,7 mln akcji, co stanowi 74,3% kapitału akcyjnego.

Kandydatami do rady nadzorczej, zgłoszonymi przez resort Borysa Budki, byli: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Kandydatem największego niepaństwowego akcjonariusza, czyli OFE NN, był Jan Woźniak.

Pierwszym punktem głosowania było wyrażenie zgody na sprzedaż spółki Gas Storage Poland, co było konieczne w kontekście warunków narzuconych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z przejęciem PGNiG przez PKN Orlen.

Prezes UOKiK warunkował zgodę na to przejęcie koniecznością „trwałego i nieodwracalnego” zrzeczenia się kontroli nad spółką zajmującą się magazynowaniem gazu w Grupie Kapitałowej PGNiG. Orlen miał na to rok, jednak na wniosek samego Orlenu prezes UOKiK w listopadzie ub.r. wydłużył ten termin, motywowany koniecznością uzyskania przez Gas Storage Poland certyfikatów zgodnie z regulacjami europejskimi. Nabywcą spółki, spełniającym te warunki, ma być państwowy operator systemu przesyłowego gazu, Gaz-System.


Akcjonariusze przyjęli uchwałę większością głosów, dotyczącą przeniesienia nieruchomości do spółki Orlen Olefiny związanej z prowadzoną tam inwestycją. Dodatkowo, podjęto decyzję o zbyciu zorganizowanej części spółki Orlen na rzecz spółki zależnej PGNiG Upstream, przy poparciu 99,3% głosów, co przekroczyło wymaganą większość wynoszącą 75%. Przyjęto również uchwałę o objęciu udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa w zamian za wniesienie majątku, obejmującego urządzenia infrastruktury przesyłowej, takie jak gazociągi oraz nieruchomości gruntowe.

Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad kandydatami do rady nadzorczej. Przedstawiciel Skarbu Państwa zaproponował wybór 10 członków rady. W odpowiedzi na to, jeden z akcjonariuszy, Jacek Lampart, zauważył, że skład rady może liczyć od 6 do 15 członków, co jest ustalane raz na trzy lata, więc uchwalanie liczby członków nie ma istotnego znaczenia. Zaproponował przeprowadzenie głosowania nad dwiema opcjami: 15- i 6-osobową liczbą członków rady nadzorczej.

Akcjonariusze ostatecznie zdecydowali, że skład rady będzie liczył 10 osób, uzyskując ponad 759 mln głosów, co stanowiło 87,9% głosów obecnych na walnym zgromadzeniu.

Przedstawiciel Skarbu Państwa wystąpił z wnioskiem o odwołanie siedmiu członków rady nadzorczej, wcześniej nominowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Odwołanie zostało przegłosowane większością głosów (633 mln głosów, czyli 73% obecnych na WZA) dla każdego z odwoływanych członków, tj. Wojciecha Jasińskiego, Anny Wójcik, Andrzeja Kapały, Romana Kusza, Andrzeja Szumańskiego, Barbary Jarzębowskiej, Jadwigi Lesisz i Anny Sakowicz-Kacz.

W kolejnym etapie obrad planowano powoływanie kandydatów na nowych członków rady.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version