Zwracamy się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, aby wystąpił na drogę sądową o zwrot pieniędzy z uposażeń, które neosędziowie uzyskali w Sądzie Najwyższym i KRS, z odsetkami od chwili uzyskania – powiedział w czwartek w Sejmie Roman Giertych (KO).

„Nadszedł teraz ten czas rozliczeń”

W czawartek w trakcie obrad Sejmu, poseł Roman Giertych reprezentujący Koalicję Obywatelską, wraz z członkami Zespołu ds. Rozliczeń, odniósł się do środowego apelu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Giertych zaznaczył, że minister jednoznacznie stwierdził, iż neosędziowie Sądu Najwyższego, którzy zostali nominowani w procedurach uznanych za wadliwe przez neoKRS, nie mogą być uznawani za sędziów. Poseł podkreślił, że to stanowisko jest zgodne z uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego ze stycznia 2020 roku oraz z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

POLECAMY: Neosędziowie pozbawienie prawa do rozpoznawania wniosku o wyłącznie

– Nadszedł teraz ten czas rozliczeń. Zwracamy się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego o to, aby rozważył wystąpienie na drogę sądową, cywilną o zwrot pieniędzy, które uzyskali neosędziowie w Sądzie Najwyższym i w KRS, z odsetkami od chwili uzyskania – poinformował Giertych.

Giertych: „Uposażenia im się nie należą”

Giertych stwierdził, że banda zdemoralizowanych przebierańców w togach uczestnicząca w nielegalnych konkursach organizowanych przez neoKRS mieli pełną świadomość, że uposażenia im się nie należą. – Od sześciu lat mówiliśmy im wyraźnie, nie bierzcie tych pieniędzy z sądu, nie bierzcie tych uposażeń, bo będziecie musieli je zwracać – przypomniał Giertych.

W swojej wypowiedzi ponadto poinformował, że członkowie Zespołu ds. Rozliczeń rządów PiS wnoszą ponadto „o rozważenie możliwości zwrócenia się z pozwami cywilnymi z tytułu odszkodowań za wyroki, które zapadają w ETPCz”. – To są wyroki, które często powodują, że Polska musi zapłacić ogromne odszkodowania dla ludzi, którzy skarżą się, że w SN zapadały wyroki wydawane przez osoby nieuprawnione – powiedział.

– Jeżeli prokuratoria generalna wydałaby opinię, która by wskazywała na zasadność tego typu roszczeń, to uważamy, iż należy jak najszybciej przeprowadzić stosowne procedury, włącznie z zabezpieczeniem majątkowym, które przewiduje kodeks postępowania cywilnego na takie okoliczności – powiedział.

Poinformowano, że w dniu czwartkowym planuje się złożenie interwencji poselskiej w tej kwestii, kierowanej bezpośrednio do ministra sprawiedliwości.

Apel Adama Bodnara do sędziów

Przypominamy, że we wtorek Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaapelował w środę do sędziów, aby brali pod uwagę orzecznictwo sądów polskich i trybunałów międzynarodowych, w tym dotyczące statusu osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem KRS wyłonionej po 2017 r.

POLECAMY: Bodnar apeluje do sędziów o posługiwanie się orzecznictwem europejskim w zakresie neoKRS

Apel wystosowano w związku z faktem, że nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 8 grudnia 2017 r. „doprowadziła do sprzecznego z Konstytucją RP oraz standardami europejskimi upolitycznienia trybu wyboru sędziów-członków KRS, ten kluczowy dla zachowania niezależności polskiego sądownictwa organ utracił gwarancje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej”.

„W konsekwencji status sędziów powołanych z udziałem tego organu stał się wadliwy, co znajduje potwierdzenie w szeregu orzeczeniach zarówno trybunałów międzynarodowych, jak i polskich sądów” – podkreśliło MS.

Przypominamy, że zgodnie z uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku, obsadą Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i wojskowych uznaje się za nienależytą, gdy w składzie tych sądów znajduje się osoba wyłoniona przez Krajową Radę Sądownictwa w jej obecnym składzie. W przypadku sądów powszechnych lub wojskowych, decyzja ta mówi, że nienależytą obsadę można stwierdzić tylko w sytuacji, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez neoKRS, a wadliwość procesu jej powołania prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed jej datą uchwalenia, z wyjątkiem orzeczeń Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, dla których uchwała obowiązuje niezależnie od daty wydania.

POLECAMY: Uchwała trzech izb SN w zakresie braku uprawnień do orzekania przez neosędziów obowiązuje, TK jej nie uchylił

Te zmiany dotyczą nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z dnia 8 grudnia 2017 roku, która zmieniła sposób wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa; 15 członków Rady jest teraz wybieranych przez Sejm, a nie, jak wcześniej, przez środowiska sędziowskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version