Warszawski Sąd Rejonowy po rozpoznaniu skarg na orzeczenie referendarza sądowego ws. spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Warszawie „Radio Dla Ciebie” S.A. (RDC) w likwidacji, postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie referendarza sądowego o wpisie otwarcia likwidacji Spółki – podało MKiDN. Nie ulega wątpliwości, że jest to kolejna porażka PiS w zakresie bezpodstawnych zarzutów o „zamachu na media publiczne”. Resort przekazał również, że Sąd Rejonowy w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Poznań” S.A. w likwidacji z siedzibą w Poznaniu.
POLECAMY: Czy postanowienie referendarza o oddaleniu wniosków o likwidację TVP i PR ma znaczenie prawne?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w dniu wtorku na platformie X, że „sąd rejestrowy w Warszawie, z udziałem specjalistycznego składu sędziowskiego, podtrzymał zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczący likwidacji przedsiębiorstwa prowadzącego”.
„Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, po rozpoznaniu skarg na orzeczenie referendarza sądowego z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Warszawie +Radio Dla Ciebie+ S.A. w likwidacji, postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie referendarza sądowego o wpisie otwarcia likwidacji Spółki” -napisano w komunikacie.
Ponadto podkreślono, że „sąd rejestrowy (w składzie sędziego zawodowego) uznał tym samym, że decyzja podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, na którym właściciela 100 proc. akcji – Skarb Państwa reprezentował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była w pełni uprawniona i mieściła się w obowiązującym porządku prawnym”.
Otwarcie likwidacji Radia Poznań w KRS
MKiDN poinformowało także, że Sąd Rejonowy w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Poznań” S.A. w likwidacji z siedzibą w Poznaniu.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Poznań” S.A. w likwidacji z siedzibą w Poznaniu — ogłoszono na platformie X resortu kultury.
W grudniu zeszłego roku Sejm podjął decyzję w sprawie przywrócenia porządku prawnego oraz zapewnienia bezstronności i rzetelności mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej. W rezultacie tego posunięcia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że minister Bartłomiej Sienkiewicz, pełniący rolę organu wykonującego uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, zastosował przepisy Kodeksu spółek handlowych i odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze.
W wyniku tych zmian minister powołał nowe Rady Nadzorcze oraz Zarządy Spółek. 23 grudnia prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, która przewidywała środki finansowe dla mediów publicznych na kolejny rok, uzasadniając swoją decyzję „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.
W odpowiedzi na prezydenckie weto, minister kultury ogłosił 27 grudnia decyzję o postawieniu Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w stan likwidacji, jednakże stan ten może zostać odwołany przez właściciela w dowolnym momencie, jak zakomunikowano w oświadczeniu MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w przypadku 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.