Ostatnie orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego (NSA) wprowadziło nowe zasady dotyczące abonamentu RTV, wywołując niepokój wśród obywateli. Teraz kontrolerzy Poczty Polskiej zyskują możliwość sprawdzania nie tylko tradycyjnych odbiorników radiowych i telewizyjnych, ale także urządzeń takich jak smartfony, tablety czy monitory LCD.

Zasięg Nowych Przepisów

Orzeczenie NSA, dotyczące jednego z przedsiębiorstw, stawia pod znakiem zapytania definicję odbiornika radiowo-telewizyjnego, obejmując również nowoczesne urządzenia. Poczta Polska, powołując się na to orzeczenie, uznaje, że abonament powinny płacić osoby korzystające z telewizji czy radia za pośrednictwem smartfonów, komputerów czy tabletów.

Kontrole a Prawo Wpuszczenia do Mieszkania

Mimo kontrowersji, kontrolerzy z Poczty Polskiej muszą wciąż uzyskać zgodę na wejście do mieszkania czy firmy. Jednak prawo to nie nakłada obowiązku wpuszczenia kontrolera, co stwarza pewne zabezpieczenie dla obywateli. Jednak, w praktyce, liczba kontrolerów jest niewielka, co zwiększa szanse na uniknięcie takiej kontroli.

Wysokie Kary za Brak Rejestracji

Począta Polska planuje przeprowadzać kontrole, korzystając z bazy danych zarejestrowanych odbiorników. Niemniej jednak, prawdopodobieństwo skontrolowania firm jest znacznie większe niż zwykłych mieszkań. Wysokość kar za niezarejestrowany odbiornik może sięgnąć trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, co może stanowić znaczny ciężar finansowy dla nieświadomych mieszkańców.

Nowe Wyzwania dla Abonentów RTV

Obywatele, korzystając z nowoczesnych technologii, muszą być świadomi nowych zasad i ryzyka kontroli związanych z abonamentem RTV. Mimo że są ograniczenia dotyczące wejścia do mieszkań, konieczność płacenia abonamentu za różne urządzenia może zaskoczyć wielu osób, przynosząc potencjalne kary za niezarejestrowane odbiorniki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

5 komentarzy

  1. Telewizje komercyjne potrafią się same utrzymać. Od zarania TVP i PR są tubami propagandowymi władzy i żerowiskiem dla swojaków. Programy w publicznej przepełnione reklamami jak w komercyjnych. Informacje załgane. To wystarczające powody do zlikwidowania abonamentu i zmuszenia mediów publicznych do pracy na warunkach rynkowych. Przypomnę jeszcze genezę pr. III PR. Gomułka wściekał się, że młodzież słucha Luxemburga bo tam puszczali zachodnią muzę. Esbecja zaproponowała utworzenie programu z taką muzyką i obsadziła tam swoich ludzi. Monika Olejnik (zootechnik, córka gen. SB) też tam zaczynała. Jeszcze można obejrzeć reportaż ze skupu butelek.

    • Niech się sami utrzymują i proszą ludzi żeby chcieli ich oglądać. Jak przychodzi weekend to lepiej zrobić prasówkę lub poczytać książkę. TVP to dno, reszta też poziom zerowy

  2. To ten sąd jest najwyższy a nie naczelny?
    „Ostatnie orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego (NSA) wprowadziło nowe zasady dotyczące abonamentu RTV, wywołując niepokój wśród obywateli.”

  3. Niech oni wreszcie się od…lą od naszych pieniędzy! Nie chcemy waszej cwelewizji, nie chcemy waszego cwloradia, wsadźcie sobie zwinięte siedziby obie te instytucje.

Napisz Komentarz

Exit mobile version