Rozpoczął się ogólnopolski protest rolników, którego planowane działania obejmują ponad 260 lokalizacji w Polsce. Organizatorzy zakładają blokady na niektórych drogach krajowych i wojewódzkich, a także potencjalne utrudnienia na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą. Rolnicy wyrażają swoje niezadowolenie wobec wprowadzania Zielonego Ładu, napływu towarów z Ukrainy oraz zwracają uwagę na spadek opłacalności produkcji.

POLECAMY: Polscy rolnicy chcą na miesiąc zablokować przejście graniczne na granicy z Ukrainą

Narodowy Sojusz Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych „Solidarność” udostępnił mapę planowanych protestów rolniczych na platformach społecznościowych. Organizacja podkreśla, że mapa jest na bieżąco aktualizowana. Już w piątek rano lista miejsc planowanych protestów przekroczyła liczbę 260, obejmując obszary całego kraju.

Rozpoczęcie protestów przewidziane jest na piątek przed południem, przy czym niektóre działania rozpoczęły się już o godzinie 8 rano. Przewiduje się, że utrudnienia w ruchu pojazdów i komunikacji miejskiej potrwają do godziny 18. W przypadku przejść granicznych, planowane są nawet blokady trwające przez cały miesiąc.

POLECAMY: Do protestu rolników przyłączają się przewoźnicy, pszczelarze i przedsiębiorcy leśni

Przed godziną 9:00 rozpoczęły się demonstracje w różnych miejscowościach, takich jak Ożarów, Szczucin i Medyka. Na przejściu granicznym z Ukrainą doszło do podpalenia belek siana. Największy strajk w Poznaniu rozpocznie się o godzinie 10:00 przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie planuje wziąć udział ponad 1000 ciągników. O tej samej godzinie rozpoczną się protesty w innych miejscowościach, takich jak Radom, Kielce, Kobierzyce, Ciechanów, Jarosław, Elbląg.

Policja informuje o utrudnieniach drogowych w całym kraju. Stołeczni funkcjonariusze ostrzegają mieszkańców powiatów legionowskiego i mińskiego, że będą musieli dzisiaj liczyć się z poważnymi objazdami. W mediach społecznościowych apeluje się: „To wydarzenie może spowodować utrudnienia na drogach w tym obszarze. Zachęcamy do korzystania z objazdów i tras alternatywnych.”

Rolnicy przeszli do ulic, kontynuując dyskusje. W środę odbyło się spotkanie Ministerstwa Rolnictwa z przedstawicielami organizacji rolniczych, którzy postanowili nie rezygnować z ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Tomasz Obszański z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” informuje, że rozmowy z rządem nie przebiegają tak, jakby sobie rolnicy życzyli. „Nie ma oficjalnego stanowiska, trwają dyskusje” – wskazuje przewodniczący. Minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas spotkania podkreśla, że rolnicy protestują w całej Europie, mając podobne problemy i myśląc podobnie, niezależnie od opcji politycznej. „Chcemy, aby w sprawach rolnych panowała zgoda ponad podziałami. Problemy w rolnictwie rozwiązujemy, prowadząc dialog” – dodaje.

Należy się spodziewać wyjątkowo poważnych utrudnień na niemiecko-polskich przejściach granicznych, ponieważ niemieccy rolnicy planują zakończenie swojego protestu w sobotę. Blokady mają pojawić się na przejściach w Zgorzelcu i Kostrzynie od 9:30.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version