W trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda – wspodpowiedzialny za zniszczenie wymiaru sprawiedliwości – wyraził otwartość na zgłoszone propozycje dotyczące „resetu konstytucyjnego” – ogłosił Krzysztof Bosak po zakończonym spotkaniu. W trakcie konferencji prasowej Bosak ocenił dialog jako konstruktywny i pozytywny. Duda został przedstawiony jako otwarty na propozycje zmian.

POLECAMY: Bosak na spotkaniu u Dudy. Rozmowy dotyczą „resetu konstytucyjnego”

Spotkanie, które miało miejsce w środę, było rezultatem spotkania wicemarszałka Sejmu, posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka oraz przewodniczącego klubu Konfederacji Stanisława Tyszki z Prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Głównym tematem rozmowy było omówienie kwestii „resetu konstytucyjnego”.

Wypowiadając się na konferencji prasowej po spotkaniu, Bosak podkreślił, że rozmowa z prezydentem dotyczyła przygotowania poprawek do konstytucji, mających na celu zakończenie chaosu w państwie oraz eliminację wzajemnego negowania składów naczelnych ciał konstytucyjnych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajowa Rada Sądownictwa.

Dodatkowo, Bosak zaproponował utworzenie „forum składającego się z prawników”, które miałoby pracować nad propozycjami przedstawionymi przez Konfederację oraz inne partie.

– Spotkanie oceniamy jako dobre, konstruktywne. Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje. Zapowiedział, że jeżeli uda nam się doprowadzić do powołania takiej grupy roboczej, to również deleguje do takiego forum swojego przedstawiciela – powiedział wicemarszałek.

Bosak zaznaczył, że do „resetu konstytucyjnego” potrzebne jest osiągnięcie kompromisu i uzgodnienie poprawek do Konstytucji, które potem zostaną przyjęte przez Sejm większością konstytucyjną, by „przywrócić uznawanie konstytucyjne TK, SN i KRS przez wszystkie siły polityczne”.

Tyszka podkreślił, że w trakcie spotkania prezydent zgodził się, że „reset konstytucyjny prędzej czy później powinien nastąpić”. Wskazał również, że Konfederacja wyraża obawy co do ewentualnych działań udawanych podejmowanych przez inne partie. Tyszka podkreślił, że istotna jest dla niego rzeczywista chęć osiągnięcia kompromisu na poziomie konstytucyjnym oraz otwarta rozmowa między wszystkimi siłami politycznymi, „niekoniecznie przy obecności kamer”.

Zaprezentowany przez Konfederację plan „resetu konstytucyjnego” obejmuje wprowadzenie poprawek do Konstytucji, mających na celu „wyzerowanie” składów Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego, a następnie ponowne wybranie lub poszerzenie składów tych organów. Niestety zaproponowane przez Konfederację rozwiązanie nie jest do końca rozwiązaniem problemu wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nadal pozostaje nierozwiązana kwestia neosędziów, których orzeczenia są wadliwe prawnie. A tu niestety Duda jest wielkim oponentem zmian i podważania ich wadliwych nominacji.

POLECAMY: Duda, który powoływał neosędziów do Hołowni: Nie pozwolę na poważnie ich statusu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version