Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod przewodnictwem Bartłomieja Sienkiewicza, poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że proces likwidacji Polskiego Radia Lublin został oficjalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. „Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek – rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, został zakończony pomyślnie” – poinformował resort kultury.

POLECAMY: Czy postanowienie referendarza o oddaleniu wniosków o likwidację TVP i PR ma znaczenie prawne?

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie 'Radio Lublin’ S.A. w likwidacji” – przekazał resort kultury

„Tym samym uchwalone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentującego Skarb Państwa (100-procentowego właściciela akcji) na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy spółek – regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, otwarcie likwidacji wszystkich 17 spółek, zostało skutecznie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Sądy rejestrowe uznały uprawnienie do podjęcia takiej decyzji ” – dodano w komunikacie.

Postawienie w stan likwidacji mediów publicznych było reakcją na prezydenckie zawetowanie ustawy budżetowej, która zakładała przeznaczenie 3 miliardów złotych na finansowanie mediów publicznych. Ze względu na brak tych środków, minister postanowił wprowadzić spółki TVP, PAP i Polskiego Radia w stan likwidacji, co umożliwiło mu legalne wprowadzenie wcześniej planowanych zmian personalnych w tych przedsiębiorstwach.

Przyjęcie stanu likwidacji przez stacje nie oznacza, że natychmiast zaprzestają nadawania. Proces likwidacji zawsze można odwrócić. Jednak decyzja ta świadczy o tym, że sąd uznał działania ministerstwa za zgodne z prawem, co ma istotne znaczenie z perspektywy wprowadzanych obecnie zmian, w tym personalnych, w wymienionych spółkach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version