Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, po prawomocnym skazaniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie, ponownie znaleźli się pod lupą prokuratury. Tym razem śledczy badają wizytę obu polityków w Sejmie 21 grudnia, dzień po utracie mandatów. Podejrzewa się, że mogli złamać zakaz pełnienia funkcji publicznych, co wywołało rozpoczęcie dochodzenia przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.
Kontrowersyjna Wizyta w Sejmie: Potencjalne Naruszenie Zakazu
Wizyta Kamińskiego i Wąsika w Sejmie, zaledwie dzień po pozbawieniu ich mandatów, stała się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Marszałek Szymon Hołownia anulował wtedy ich mandaty, lecz obaj politycy pojawili się ponownie w grudniu, uczestnicząc w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Poważne Konsekwencje: Kary do 5 Lat Więzienia?
Prokuratura sprawdza, czy naruszenie zakazu pełnienia funkcji publicznych przez Kamińskiego i Wąsika może prowadzić do poważnych konsekwencji. Kodeks Karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Wnioski prokuratury mogą zaważyć na przyszłości polityków.
Rola Organizacji Pozarządowej: Zawiadomienie o Naruszeniu Prawa
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie dotyczące rzekomego naruszenia prawa przez Wąsika i Kamińskiego. Zaskakujące jest, że organizacja pozarządowa musiała interweniować, zanim prokuratura podjęła działania.
Kwestia Statusu Poselskiego: Kontrowersje i Spory Polityczne
Spór wokół statusu poselskiego Kamińskiego i Wąsika pozostaje nieustanny. Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że są oni wciąż posłami, odwołując się do ułaskawienia przez Andrzeja Dudę w 2015 roku. Jednak opozycja i eksperci argumentują, że akt prezydenta był nieskuteczny, gdyż został wydany przed prawomocnym wyrokiem.
Wątpliwości Co Do Decyzji Sądu Najwyższego: Polityczne Spory
Decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, uchylającej wygaszenie mandatów Kamińskiego i Wąsika, są przedmiotem sporów politycznych. Opozycja utrzymuje, że Izba została wadliwie powołana, a jej wyroki nie są wiążące. Konflikt wokół interpretacji prawa wciąż pozostaje nierozstrzygnięty.