Wiodący operator systemów rowerów miejskich, firma Nextbike Polska, został ukarany karą w wysokości ponad 791 tys. złotych przez Prezesa UOKiK za niedozwoloną modyfikację regulaminów i nieuzasadnione obciążenie konsumentów dodatkową opłatą.

POLECAMY: UOKiK nałożył potężną karę na firmę kurierską Epaka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że klienci korzystający z usług wypożyczalni Nextbike dokonują transakcji za pośrednictwem aplikacji na swoim telefonie. Procedura ta wymaga utworzenia i doładowania indywidualnego konta użytkownika, na którym firma dokonuje rozliczeń za czas korzystania z roweru.

Podkreśla się, że każda umowa o wypożyczenie roweru ma charakter czasowy, ograniczony do momentu zwrotu pojazdu, natomiast umowy dotyczące kont są zobowiązaniami ciągłymi, zawartymi na czas nieokreślony. Konsument przechowuje na tych kontach środki, które w przypadku ich niewykorzystania przechodzą na kolejne wypożyczenia. Zmiany w tego rodzaju umowach są uzależnione od stosownej klauzuli modyfikacyjnej.

Zakwestionowane przez Prezesa UOKiK postanowienia upoważniały przedsiębiorcę do jednostronnej zmiany zawartych w regulaminach zapisów, bez określenia żadnych przesłanek takich działań. Nextbike Polska wykorzystał to uprawnienie w 2020 r., gdy wprowadził w kilku miejscowościach na terenie kraju jednorazową opłatę za korzystanie z kont użytkowników w wysokości 10 zł. W konsekwencji aktualne konta konsumentów zostały tą kwotą obciążone, a ci, którzy mieli zdeponowane na nich mniejsze środki, otrzymywali wezwania windykacyjne do zapłaty brakujących kilkuzłotowych należności — wskazuje Urząd.

Dodatkowo, zaznaczono, że informacje o zmianach w regulaminach były przekazywane konsumentom drogą elektroniczną. W przypadku braku pisemnego sprzeciwu przesłanego do spółki w ciągu 14 dni, firma zakładała, że klienci zaakceptowali nowe warunki. Odmowa akceptacji była traktowana przez operatora sieci rowerów miejskich jako rozwiązanie umowy. Ten incydent stanowi kolejny przykład naruszenia równowagi w stosunku do zobowiązań między stronami.

Po uprawomocnieniu się decyzji, spółka zostanie zobowiązana do uiszczenia kary w wysokości ponad 791 tys. złotych oraz do powiadomienia konsumentów o decyzji Prezesa UOKiK, umożliwiając im dochodzenie swoich praw w sądzie na tej podstawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version