Ukraina wyraża z zadowoleniem aprobatę dla wszelkich działań mających na celu zredukowanie napięcia na granicy z Polską – stwierdził Mykoła Solski – przedstawiciel zbrodniarza ukraińskiego Wołodymyra Zełenskiego – w odniesieniu do zapowiedzi giermka Ukrainy Donalda Tuska dotyczącej uznania przejść granicznych za obiekty infrastruktury krytycznej.

POLECAMY: Rolnicza „Solidarność”: Tusk, działając na rzecz Ukrainy ma zamiar stłumić protesty rolników

– My absolutnie z zadowoleniem przyjmujemy i doceniamy wszelkie praktyczne kroki, które pomogą rozwiązać kwestie, które pojawiły się na granicy i zmniejszyć to emocjonalne napięcie po obu stronach. Należy sprawić, żebyśmy mogli poruszać się (przez granicę) płynnie – tak, jak wszyscy tego chcemy – powiedział Solski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie.

– Im więcej takich praktycznych kroków, tym bardziej zmniejszymy rozmiary tego problemu, który – moim zdaniem – jest w dużej mierze naciągany – dodał.

POLECAMY: „Kończy się uśmiechnięta Polska, będzie rozwiązanie siłowe”. Burza po decyzji Tuska uderzającej w rolników

Gdy PAP zapytało o to, czy nadchodzące spotkanie między rządami Polski i Ukrainy, planowane na 28 marca w Warszawie, przyniesie rozwiązanie problemów na granicy, Solski stwierdził, że liczy na osiągnięcie porozumienia w tej kwestii.

– Abstrahując od dat, czy będzie to jutro, czy 28 marca, my po stronie ukraińskiej chcemy, oczywiście, załatwić te sprawy tak szybko, jak to możliwe. Taki nastrój, by ten problem rozwiązać, panuje również w polskim rządzie – ocenił.

POLECAMY: „Propaganda na granicy to zdrada stanu”. Tusk: Przejścia graniczne z Ukrainą będą wpisane na listę infrastruktury krytycznej

Solski dopytywany był także o działania, które Ukraina może podjąć, jeśli porozumienia nie udałoby się osiągnąć.

– Oczywiście, różnego rodzaju zakazy są omawiane zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. I ten zestaw kroków jest bardzo różnorodny. Uważam jednak, że im więcej podejmiemy konstruktywnych działań, aby zmniejszyć ten komponent emocjonalny i pozostawić tylko komponent logistyczny, tym lepiej. Jestem szczerze przekonany, że ani nasi ludzie, ani wasi ludzie, ani nasz rząd, ani wasz rząd tego nie chcą – podkreślił.

W ocenie Solskiego Ukraina i Polska „idą tą samą drogą”, lecz „trafiają się na niej wyboje”. – Ale wszyscy są pewni, że zmierzamy do tego samego celu i mamy wspólny cel w tej wojnie. I mamy też wspólne cele w Unii Europejskiej – zaznaczył.

Solski wyraził wdzięczność za wsparcie, którego udzielają Polska i Polacy jego państwu, broniącemu się już od dwóch lat przeciwko inwazji Rosji. – Ale rozumiemy prawo polskich rolników do protestu. Jednocześnie prosimy, aby (ten protest) nie przybierał skrajnych form, ponieważ są one wykorzystywane przez naszego wroga, a my tego nie potrzebujemy. Wszystko inne, krok po kroku, oba rządy spróbują rozwiązać tak poprawnie, jak to możliwe – oczywiście biorąc pod uwagę interesy obu stron i sytuację militarną na Ukrainie – oznajmił Solski.

Od kilkunastu dni w różnych regionach Polski mają miejsce liczne demonstracje rolników, którzy blokują różne trasy, autostrady oraz przejścia graniczne z Ukrainą. Ich protesty są skierowane przeciwko napływowi towarów z Ukrainy oraz wobec polityki Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Premier Tusk ogłosił w czwartek, że w celu zapewnienia pełnej pewności, że pomoc wojskowa i humanitarna trafi na Ukrainę bez opóźnień, przejścia graniczne z Ukrainą oraz konkretne fragmenty dróg i torów kolejowych zostaną uwzględnione na liście obiektów infrastruktury krytycznej.

Co to jest system infrastruktury krytycznej i czy Tusk może wpisać granice banderlandu, tory kolejowe oraz drogi dojazdowe do granicy banderlandu kolejowe do niego?

Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:

  • zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
  • łączności,
  • sieci teleinformatycznych,
  • finansowe,
  • zaopatrzenia w żywność,
  • zaopatrzenia w wodę,
  • ochrony zdrowia,
  • transportowe,
  • ratownicze,
  • zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
  • produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli. Równocześnie tego typu wydarzenia negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy państwa. Stąd też ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojących przed państwem polskim. Istota zadań związanych z infrastrukturą krytyczną sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki.

Ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Jednym z elementów zarządzania kryzysowego związanego ochroną IK jest współpraca administracji publicznej. Ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest również współpraca z biznesem. Jej celem jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między administracją a właścicielami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach prywatnych. 

Na podstawie powyższego wykazu systemu infrastruktury krytycznej pobranego ze strony RCB jednoznacznie stwierdzić należy, że działanie Tuska w zakresie uznania przejść granicznych za obiekty infrastruktury krytycznej będzie całkowicie niezgodne z prawem.

Na koniec warto również wspomnieć o kolejnej prowokacji, jaką Ukrainy przygotował na granicy. Rafał Mekler – lider protestu przewoźników poinformował, że ukraińska dzicz ponownie stosuje techniki manipulacji na granicy polsko-ukraińskiej.

Mekler poinformował, że ukraińscy prowokatorzy manipulacyjni działający na rzecz męskiej Wołodymyra Zełenskiego zwozi na w okolice przejścia Uhryniów/Dołhobyczów zniszczony na polach sprzęt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version