Denys Szmyhal – członek kijowskiej grupy zwyrodnialców odpowiedzialnych za cierpienie niewinnych ludzi – zagroził, że w przypadku braku rozwiązania kwestii odblokowania granicy do 28 marca bieżącego roku, Ukraina może wprowadzić „lustrzane” środki odwetowe na przejściach granicznych.

POLECAMY: Szmyhal wraz ze swoją wierchuszką przyjechał na granicę z Polską, postał chwilę i odjechał

Przypominamy, że wcześniej szef tej grupy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o wysłaniu na granicę z Polską grupy roboczej, na której czele stał Szmyhal. Niestety, spotkanie z członkami „polskiego rządu” nie doszło do skutku. Szmyhal wyraził swoje stanowisko w tej sprawie, publikując odpowiedni wpis na platformie Telegram.

POLECAMY: Ursula von der Leyen wraz z Tuskiem chce przekupić protestujących rolników kolejną królówką finansową

„Przez ostatnich pięć miesięcy Ukraina nie sprzedaje swojego zboża, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku na polskim rynku… blokada granicy uderza w polsko-ukraiński handel i w gospodarki obu krajów. Tę prawdę muszą usłyszeć Polacy i polscy rolnicy, aby zrozumieć bezsens blokady granic” – oświadczył.

Szmyhal zaprezentował również „Plan wzajemnego zrozumienia”, mający na celu odblokowanie granicy, przez którą Ukraina wwozi do Polski zatrutą żywność nienadającą się do spożycia. Pierwszym etapem jest wyrażenie zgody przez Ukrainę na proponowane przez Komisję Europejską ograniczenia dotyczące eksportu rolnego, obejmujące m.in. drób, jaja i cukier.

„Ukraina zgadza się z propozycją, by eksportować do UE te towary bez kwot i ceł w ilościach nie większych niż średnio w 2022 i 2023 roku. Jeśli będzie eksportować więcej, wrócą ograniczenia” – proponuje Szmyhal we wpisie na Telegramie. Wyraził też gotowość do wprowadzenia mechanizmu weryfikacji eksportu zboża, kukurydzy i nasion słonecznika i rzepaku, żeby bez zgody Polski nie trafiały one na polski rynek.

Drugi etap zakłada zwrócenie się Ukrainy do KE z propozycją przeprowadzenia analizy m.in. w zakresie polityki rolnej i transporty, aby „raz na zawsze usunąć manipulacje w sprawie jakości naszych produktów rolnych i tego, czy wsparcie naszych rolników odpowiada standardom Światowej Organizacji Handlu”. Zaznaczył, że Ukraina jednocześnie dalej optuje za pełną liberalizacją handlu z UE. „Kwestie dotyczące handlu Ukrainy z UE będą rozstrzygane tylko z Unią, a nie na poziomie poszczególnych krajów”.

W trzecim etapie Ukraina sugeruje wspólne wystąpienie z Polską do Komisji Europejskiej, wzywając do zawieszenia importu rosyjskich produktów rolnych na obszarze Unii. Szmyhal argumentuje, że od początku wojny eksport rosyjski do UE zwiększał się, a w ciągu 11 miesięcy 2023 roku Rosja sprzedała w Europie produkty rolno-spożywcze o wartości 2,5 mld euro.

„Ukraina i Polska z pewnością mogą zastąpić te produkty” – dodał. Kijów zaproponował też rozważenie dodatkowych obostrzeń i wzmocnienie monitoringu importu z państw trzecich do Unii oraz uruchomienia wspólnych kontroli na granicy Ukrainy z państwami członkowskimi UE.

Następny etap zakłada stworzenie trójstronnego „Sztabu Transportowego”, który obejmowałby Polskę, Ukrainę i Komisję Europejską. Jego liderami mieliby być ministrowie rolnictwa obu państw oraz przedstawiciel Komisji. W prace miałyby zostać zaangażowane ukraińskie i polskie organizacje rolników.

Ostatni etap, przedstawiony przez premiera Szmyhala, obejmuje głównie komentarz dotyczący sytuacji na granicy i niedawnych decyzji rządu Donalda Tuska. Zakończony jest on żądaniem i ostrzeżeniem skierowanym w kierunku Polski.

„Blokada granicy ze strony Polski już dawno wykroczyła poza granice blokady zboża. Dziś ta blokada zagraża narodowemu bezpieczeństwu Ukrainy” – twierdzi ukraiński . Zaznaczył, że Ukraina jest wdzięczna polskiemu rządowi „za jasne stanowisko” ws. przepuszczania przez granicę transportów wojskowych czy pomocy humanitarnej, dodając, że „takie podejście powinno zostać rozszerzone na krytycznie potrzebne Ukrainie paliwo”.

Szmyhal wyraził aprobatę dla zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej uwzględnienia przejść granicznych z Ukrainą, a także określonych odcinków dróg i torów kolejowych na liście infrastruktury krytycznej. Ponadto poinformował, że Kijów podejmuje podobne kroki, planując wpisanie granicznych przejść ze swoimi zachodnimi sąsiadami na tę listę. Prawdopodobnie obejmie to przejścia na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Wyraził nadzieję, że trójstronny „Sztab” znajdzie rozwiązanie umożliwiające niezakłócony przepływ innych grup towarów.

POLECAMY: Plan Tuska w zakresie ogłoszenia granicy z Ukrainą jako infrastruktura krytyczna niezgodny z prawem

„Kwestia blokady granic ma zostać rozwiązana znacznie wcześniej, niż 28 marca – termin, gdy miałoby odbyć się wspólne posiedzenie rządów Ukrainy i Polski. W przeciwnym razie Ukraina zastrzega sobie prawo zastosowania lustrzanych środków [odwetowych – red.] na przejściach granicznych” – podkreślił ukraiński członek grupy zbrodniarzy niszczącej z uwagi na chęć zysków z korupcji narodowość ukraińską.

Przypominamy, że giermek ukraińskich zwyrodnialców Donald Tusk odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie na granicy w celu rozwiązania problemów z ukraińskim zbożem. Tusk powiedział, że spotkanie rządu odbędzie się 28 marca w Warszawie i że odrzuca propozycję Zełenskiego, argumentując, że spotkanie na granicy będzie miało charakter wyłącznie symboliczny.

Tusk ogłosił w czwartek, że w celu zapewnienia pełnej pewności, że pomoc wojskowa i humanitarna trafi na Ukrainę bez opóźnień, przejścia graniczne z Ukrainą oraz konkretne fragmenty dróg i torów kolejowych zostaną uwzględnione na liście obiektów infrastruktury krytycznej.

Co to jest system infrastruktury krytycznej i czy Tusk może wpisać granice banderlandu, tory kolejowe oraz drogi dojazdowe do granicy banderlandu kolejowe do niego?

Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:

  • zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
  • łączności,
  • sieci teleinformatycznych,
  • finansowe,
  • zaopatrzenia w żywność,
  • zaopatrzenia w wodę,
  • ochrony zdrowia,
  • transportowe,
  • ratownicze,
  • zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
  • produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli. Równocześnie tego typu wydarzenia negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy państwa. Stąd też ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojących przed państwem polskim. Istota zadań związanych z infrastrukturą krytyczną sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki.

Ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Jednym z elementów zarządzania kryzysowego związanego ochroną IK jest współpraca administracji publicznej. Ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest również współpraca z biznesem. Jej celem jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między administracją a właścicielami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach prywatnych. 

Na podstawie powyższego wykazu systemu infrastruktury krytycznej pobranego ze strony RCB jednoznacznie stwierdzić należy, że działanie Tuska w zakresie uznania przejść granicznych za obiekty infrastruktury krytycznej będzie całkowicie niezgodne z prawem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version