W niedzielę, Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wyraził swoje obawy co do przyjęcia euro w Polsce, uważając, że waluta służy jedynie Niemcom i Holandii. Jego stwierdzenia dotyczące wzrostu cen po wprowadzeniu euro spotkały się z kontrowersjami, gdy eksperci podkreślają błędność tych tez.

Prezes PiS na Temat Zielonego Ładu i Euro

Kaczyński wskazał na rzekome negatywne skutki polityki związanej z Zielonym Ładem i wprowadzeniem euro, twierdząc, że te kroki ograniczają zdrową konkurencję w Europie. Podkreślił także, że chce, aby Polska była w UE, ale w zmienionej formie.

Ekspert: Brak Podstaw do Obaw o Wzrost Cen

Ekspert, Marek Tatała, wiceprezes Fundacji Wolności Gospodarczej, podważa tezę Kaczyńskiego o wzroście cen po przyjęciu euro. Według niego, analizy przekrojowe państw, które wprowadziły euro, nie potwierdzają gwałtownego wzrostu cen. Argumentuje, że tezy oparte na pojedynczych przypadkach są wynikiem anegdotycznych informacji.

Historia Wprowadzenia Euro i Cena Inflacji

Fundacja Wolności Gospodarczej przypomina, że w krajach, które przyjęły euro w 1999 roku, inflacja wzrosła tylko o 0,5 punktu procentowego w styczniu 2002 roku, a następnie utrzymała się na poziomie z roku 2001. W późniejszych latach wprowadzania euro, wzrost cen, jeśli występował, był przejściowy.

Niemcy i Holandia: Kto Zyskuje na Euro?

Kaczyński stwierdził, że tylko Niemcy i Holandia zyskują na euro. Jednak eksperci podkreślają, że korzyści Niemiec związane z euro wynikają przede wszystkim z konkurencyjności ich przemysłu, a nie samej waluty. Statystyki pokazują, że Niemcy „korzystają” z likwidacji kosztów transakcyjnych mniej niż inne kraje strefy euro.

Polska i Euro: Traktat Akcesyjny zobowiązuje

Profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, przypomina, że Polska, podpisując Traktat Akcesyjny, zobowiązała się do wprowadzenia euro. Zarówno PiS, jak i inne partie, poparły decyzję o przystąpieniu Polski do UE z takim warunkiem.

Podpisanie Traktatu Lizbońskiego przez Kaczyńskiego

Kaczyński, jako premier, negocjował Traktat Lizboński, a prezydent Lech Kaczyński podpisał go w 2009 roku. Oba wydarzenia były uznawane za kluczowe dla integracji Polski z UE.

W kontekście tych faktów, opinie lidera PiS o euro budzą dyskusję w polskim społeczeństwie, a eksperci podkreślają potrzebę analizy opartej na danych i rzeczowych argumentach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version