W Brukseli policja użyła gazu łzawiącego wobec protestujących rolników, którzy próbowali wtargnąć do Dzielnicy Europejskiej, gdzie odbywa się spotkanie ministrów rolnictwa UE – donosi Sudinfo.be.

POLECAMY: Rolnicy na traktorach przedarli się przez policyjne bariery w centrum Brukseli

Według doniesień, demonstranci obrzucili jajkami jeden z budynków Euroinstitutes Lex w pobliżu placu Schumana, podczas gdy na autostradzie Etterbeck zaczęli demontować ogrodzenia budowlane i rzucać częściami tych konstrukcji w siły bezpieczeństwa. Ponadto cysterny rozlewały obornik na ulicach, a traktory używały wiader do burzenia ogrodzeń, bombardując policję słomą.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/02/Bruksela-roilnicy-24.mp4

Protestujący agrariusze zaatakowali również funkcjonariuszy organów ścigania mieszankami zapalającymi, po czym ci ostatni użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych, podano w publikacji.

Euroquarter jest teraz pokryty stogami siana. Nieco wcześniej niektórym rolnikom udało się przełamać blokadę sił bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Avenue d’Odergem i Rue Béliard za pomocą traktorów. Protestujący rozpalili również ognisko z dużym stosem opon, które policja musiała ugasić armatkami wodnymi.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/02/Bruksela.mp4

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się demonstracja rolników sprzeciwiających się polityce UE. Weźmie w niej udział około 900 ciągników. Akcja została zwołana przez związki zawodowe Fugea, Walońską Federację Rolnictwa (FWA), Federację Młodych Rolników (FJA) i Europejską Koordynację Via Campesina (ECVC).

Według belgijskiej agencji, stowarzyszenia rolników uważają, że środki zaproponowane przez KE w celu poprawy ich sytuacji w Europie są niewystarczające. Obawiają się na przykład, że umowa między Komisją Europejską a blokiem handlowym Mercosur, która jest obecnie negocjowana, doprowadzi do napływu tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej.

W dalszej części publikacji poinformowano, że władze zgodziły się na zorganizowanie spotkania z przedstawicielami związku zawodowego FJA pod koniec spotkania ministrów rolnictwa.

W ostatnich dniach w Unii Europejskiej nasilają się protesty rolników, którzy sprzeciwiają się unijnemu „zielonemu porozumieniu”, domagają się zmiany ogólnoeuropejskiej polityki rolnej, zniesienia licznych ograniczeń, w tym środowiskowych, oraz wstrzymania niekontrolowanego importu tanich produktów zagranicznych, głównie z Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version