Komisja Europejska zezwoliła na odmrożenie Polsce dostępu do pieniędzy z funduszy europejskich – wynika z oświadczenia na stronie internetowej KE.
„Komisja Europejska przyjęła dwa akty prawne, które otworzą Polsce dostęp do funduszy UE w wysokości do 137 mld euro” – czytamy w tekście.
Bruksela stwierdziła, że Polska wykonała dwa ważne kroki w celu zreformowania systemu sądownictwa, w szczególności zmieniając system dyscyplinarny dla sędziów. Ponadto kraj zaczął korzystać z narzędzia informatycznego „Arachne”, które wspiera systemy audytu krajów UE i chroni przed oszustwami.
W rezultacie Warszawa otrzyma do 59,8 mld euro z Funduszu Odbudowy po Pandemii i do 76,5 mld euro z funduszy spójności. Pierwsze 6,3 mld euro zostanie przyznane w najbliższych tygodniach.
Na posiedzeniu Rady UE w dniu 20 lutego polskie władze przedstawiły plan działania na rzecz praworządności, w tym harmonogram przyjęcia dziewięciu ustaw sądowych. Ma on na celu przywrócenie niezależności sądownictwa w kraju i zakończenie sporu z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa.
Spór Polski z Komisją Europejską rozpoczął się, gdy władzę w kraju sprawowało Prawo i Sprawiedliwość.
Bruksela uznała, że Warszawa nie wywiązała się w swoich reformach sądownictwa z obowiązku zapewnienia skutecznych środków odwoławczych w niezależnym i bezstronnym sądzie.
Po wyborach 15 października Polska utworzyła nowy rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska, który zadeklarował zamiar naprawienia naruszeń popełnionych przez poprzedników.
Jeden komentarz
To się obłowią na kredytach, ludzie będą spłacać. PiS był dobry, a ci jeszcze lepsi. Ciekawe czy znajdzie się drugi Lepper żeby im wygarnąć. Niestety za prawdę zginął.