Sprawa taśm Obajtka nabiera tempa, a media donoszą o operacji CBA, która miała na celu monitorowanie działań ówczesnego szefa Orlenu, Daniela Obajtka. Według dokumentów opublikowanych przez portal Onet, istniały wątpliwości dotyczące co najmniej dwóch działań, w tym charakterystycznych dla funkcjonowania koncernu na arenie międzynarodowej.

Kontrowersyjne Decyzje: Prywatny Samolot i Płyn do Watykanu

Pierwszym incydentem, który wzbudził wątpliwości, był wynajem przez Orlen prywatnego Boeinga 767, który przeleciał „na pusto” z Polski do Chin i z powrotem. To działanie mogło generować stratę w wysokości 0,5-1 mln dolarów, co budzi poważne pytania dotyczące gospodarności koncernu. Kolejnym kontrowersyjnym aktem było wysłanie płynu do dezynfekcji do Watykanu w czasie pandemii. Materiały wskazują na potencjalne „nieprawidłowości” podczas organizacji transportu, związane z kosztem około 3,378 mln zł.

Brak Zgody na Zarzuty: Decyzje Nadrzędnych Funkcjonariuszy

Rzekomo, przełożeni funkcjonariuszy, którzy ujawnili nieprawidłowości, nie wyrazili zgody na postawienie zarzutów w oparciu o zebrane dowody. To budzi pytania o ewentualne naciski czy zmiany w podejściu po zmianie władzy.

Stanowisko CBA: Analiza Materiału i Brak Konkretnych Informacji

Biuro prasowe Centralnego Biura Antykorupcyjnego podkreśla, że na obecnym etapie jest zbyt wcześnie, by przekazać sprawę do prokuratury. Wszelkie decyzje w tej sprawie zostaną ogłoszone w późniejszym terminie po dokładnej analizie zgromadzonego materiału.

Orlen

Odezwa Orlenu: Zapewnienie o Działaniach Właściwych dla Sprawiedliwości

Paliwowy gigant Orlen zareagował oficjalnym oświadczeniem, informując, że podejmie stosowne działania w celu potwierdzenia lub obalenia zarzutów zawartych w mediach. Brak jednak konkretnych deklaracji w kwestii poszczególnych incydentów, co rodzi pytania o przejrzystość działań koncernu.

Reakcje Innych Zaangażowanych Stron: Milczenie i Oczekiwanie na Dowody

Inni uczestnicy sprawy, zarówno obecni, jak i byli przedstawiciele Orlenu, wykazują niechęć do wypowiedzi na temat tzw. taśm Obajtka. Wstrzymują się od komentarzy, podkreślając potrzebę zobaczenia autentycznych dokumentów potwierdzających zarzuty.

Perspektywa Eksperta: Brak Zaufania a Wycena Orlenu

Ekspert rynku paliwowego, Dawid Czopek, zauważa, że wątpliwości dotyczące wydawania środków przez Orlen wpływają na postrzeganie firmy przez inwestorów. Choć niektóre aspekty sprawy mogą budzić oburzenie społeczne, inwestorzy przyglądają się jej bardziej z biznesowej perspektywy.

  • Obronny Głos Daniela Obajtka: Krytyka i Obrona w Sieci

Daniel Obajtek broni się przed zarzutami, sugerując, że informacje pochodzące z ewentualnej inwigilacji są tajne, a ich ujawnienie może być nielegalne. W komunikacie przypomina o działaniach Orlenu na rzecz walki z pandemią i wspierania instytucji oraz placówek medycznych. Zdaniem Obajtka, próbuje się zmanipulować informacje, niszcząc osoby, które pracowały na rzecz dobra kraju.

Sprawa taśm Obajtka pozostaje otwarta, a jej rozwój może znacząco wpłynąć na sytuację koncernu Orlen oraz na jego wizerunek w oczach społeczeństwa i inwestorów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version