Przysposobienie, powszechnie zwane adopcją dziecka, podlega ściślejszym regulacjom prawnym. Przepisy precyzują szereg kryteriów i wymagań, które muszą zostać spełnione przez kandydata na przysposabiającego. Procedura adopcyjna dziecka z ośrodka jest często długotrwała i wymaga od potencjalnych rodziców adopcyjnych dopełnienia wielu formalności. Natomiast adopcja spowinowaconego dziecka niesie ze sobą mniejsze obciążenie formalne. Jak więc przysposobić dziecko małżonka?

POLECAMY: Pozew o alimenty – Jakie dokumenty będą stanowiły dowodów w sądzie

Procedura adopcyjna dziecka małżonka jest stosunkowo uproszczona. Osoba ubiegająca się o adopcję dziecka współmałżonka jest traktowana jako osoba spowinowacona wobec dziecka w sensie prawnym. W związku z tym, nie ma konieczności ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny ani uzyskania opinii kwalifikacyjnej. Jednakże w trakcie postępowania, zgodnie z art. 586 §4 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zwrócić się do ośrodka adopcyjnego o wystawienie opinii.

Osoba ubiegająca się o przysposobienie musi spełniać następujące warunki:

  1. Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.
  2. Posiadanie kwalifikacji osobistych, które uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.
  3. Istnienie odpowiedniej różnicy wieku między nią a przysposobionym.

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku obejmują między innymi skrócony odpis aktu małżeństwa, zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia rodzica adopcyjnego, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach potwierdzające możliwość zapewnienia warunków bytowych dziecku.

Aby przysposobić dziecko, konieczna jest zgoda biologicznych rodziców, chyba że są oni pozbawieni władzy rodzicielskiej, nieznani, albo porozumienie z nimi jest trudne. Sąd może również orzec przysposobienie bez zgody rodziców w przypadku ich ograniczonej zdolności do czynności prawnych, o ile odmowa zgody jest sprzeczna z dobrem dziecka.

Zgoda przysposabianego dziecka jest również istotna, zwłaszcza jeśli dziecko ma ukończone 13 lat. Sąd może wysłuchać także młodszych dzieci, jeśli są one emocjonalnie dojrzałe i rozumieją istotę przysposobienia.

Podsumowując, procedura przysposobienia dziecka małżonka jest mniej skomplikowana niż się mogłoby wydawać, ale musi pozostawać zgodna z dobrem dziecka.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version