Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzają przeszukania biur Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w Płocku, Warszawie i Gdańsku. Akcja ma związek z postępowaniem prowadzonym przez płocką prokuraturę dotyczącym rzekomego niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych członków zarządu Orlenu związane z fuzją z Grupą Lotos.

Zabezpieczenie Dowodów w Sprawie Fuzji Orlenu z Lotosem

Zastępca prokuratora okręgowego w Płocku, Monika Mieczykowska, potwierdziła, że akcja ABW polega na zabezpieczeniu materiału dowodowego związanej z fuzją Orlenu i Grupy Lotos. Funkcjonariusze ABW przeszukują biura w poszukiwaniu dokumentów, które posłużą jako dowody w śledztwie dotyczącym zarzutów wobec byłego zarządu Orlenu.

Możliwe Rozszerzenie Zespołu Śledczego

Płocka prokuratura nie wyklucza rozszerzenia składu zespołu śledczego, który obecnie składa się z czterech prokuratorów i kilku funkcjonariuszy służb specjalnych. Mieczykowska podkreśliła, że priorytetem jest zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego, co może wymagać dalszych środków i czynności.

Kontrowersje wokół Fuzji i Sprzedaży Udziałów Rafinerii

Fuzja Orlenu z Lotosem i sprzedaż części udziałów w rafinerii w Gdańsku spółce Saudi Aramco budziły kontrowersje i były przedmiotem zgłaszanych zarzutów przez polityków opozycji. Śledztwo, które wszczęto w styczniu, koncentruje się na rzekomych nadużyciach udzielonych uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez członków zarządu Orlenu w okresie od 2018 roku do listopada 2022 roku.

Oceniane Szkody na Poziomie Czterech Miliardów Złotych

W ramach śledztwa prokuratura bada również sprzedaż „po rażąco zaniżonej cenie” udziałów w spółkach Grupy Lotos, w tym 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk, zagranicznej firmie Saudi Aramco. Według informacji z prokuratury, taka transakcja wyrządziła Orlenowi szkody szacowane na co najmniej cztery miliardy złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version