Nowy projekt ustawy dotyczący KRS zakłada radykalną zmianę w procesie wyboru 15 sędziów-członków tej Rady. Zgodnie z nim, Sejm nie będzie już wskazywał tych sędziów, a wybór będzie należał do samego środowiska. Projekt ten, który został przyjęty przez rząd 20 lutego, po wcześniejszym przekazaniu propozycji do Rządowego Centrum Legislacji miesiąc wcześniej, jest obecnie przedmiotem pierwszego czytania w Sejmie.

Wśród potencjalnych członków nowej KRS mają znaleźć się: jeden sędzia Sądu Najwyższego, dwóch sędziów sądów apelacyjnych, trzech sędziów sądów okręgowych, sześciu sędziów sądów rejonowych, jeden sędzia sądu wojskowego, jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz jeden sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego.

POLECAMY: Bodnar rozbija krakowski „układ zamknięty” na terenie małopolskich sądów

Aby zostać kandydatem na członka Rady, sędziowie z różnych instytucji sądowniczych, takich jak Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy wojskowe i sądy administracyjne, muszą zebrać wymaganą liczbę podpisów. Jedynym warunkiem jest, aby byli oni czynnymi sędziami w dniu głosowania. Każdy z tych sędziów ma prawo oddać głos na jednego kandydata. Grupa sędziów, mających prawo zgłoszenia kandydata, jest zróżnicowana w zależności od rodzaju sądu, na którym pracują, zaczynając od 10 sędziów dla sądu wojskowego, NSA lub WSA, poprzez 25 sędziów dla sądu okręgowego, aż do 40 sędziów dla sądu rejonowego.

Aby zostać zgłoszonym jako kandydat do Rady, sędzia musi być czynnym sędzią w dniu głosowania. Każdy czynny sędzia ma prawo oddać głos na jednego kandydata. Ponadto, grupa sędziów może zgłosić kandydata na członka Rady, w zależności od rodzaju sądu, w którym pracuje kandydat.

Neosędziowie, którzy zostali powołani do sądu przy udziale neoKRS, nie będą mogli ubiegać się o miejsce w Radzie. Istnieje jednak wyjątek dla tych, którzy awansowali dzięki udziałowi w konkursie przeprowadzonym przez neoKRS, ale wrócili do niższego sądu na własną prośbę.

Pierwsze posiedzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa zwoła minister sprawiedliwości, a przewodniczyć jej będzie najstarszy wiekiem członek Rady – sędzia.

Dodatkowo, przy KRS zostanie utworzona rada społeczna, która będzie doradzać w sprawach dotyczących wyboru i oceny kandydatów na stanowiska sędziowskie i asesorskie. Jej skład będzie obejmować osoby wskazane przez różne instytucje prawnicze oraz rzecznika praw obywatelskich.

Kadencja Rady Społecznej będzie trwała cztery lata, a nowelizacja wejdzie w życie dwa tygodnie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version