W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Warszawie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych w Trybunale Konstytucyjnym. Na początku prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, lecz po interwencji NIK-u zmieniła swoją decyzję. Delegatura NIK w Białymstoku skierowała do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 231 par. 2 Kodeksu Karnego, jak poinformowano w lipcu 2023 roku.
POLECAMY: NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie nieprawidłowości w Trybunale Konstytucyjny
Treść zawiadomienia dotyczyła niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w Trybunale Konstytucyjnym, którzy mogli działać na szkodę interesu publicznego poprzez współpracę z wykonawcami umów, co mogło spowodować znaczącą stratę finansową dla Skarbu Państwa. Informacje te wynikały z ustaleń przeprowadzonej kontroli wykonania budżetu państwa w 2022 roku przez Delegaturę NIK w Białymstoku. Kontrolerzy stwierdzili możliwość „wyrządzenia Skarbowi Państwa znaczącej straty w środkach finansowych budżetu państwa”.
Początkowo śledczy odmówili wszczęcia postępowania po zapoznaniu się z zawiadomieniem. Niemniej jednak, po złożeniu zażalenia przez Najwyższą Izbę Kontroli, prokuratura zmieniła swoją decyzję. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która pierwotnie odmówiła wszczęcia śledztwa dotyczącego działań Trybunału Konstytucyjnego po kontroli budżetu państwa w 2022 roku, uchyliła swoje postanowienie. W rezultacie, 22 lutego rozpoczęto śledztwo zgodnie z art. 231 par. 2 Kodeksu Karnego, dotyczące nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. O powyższych wydarzeniach NIK poinformowała w poniedziałek, 4 marca.