Kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL) poparł w czwartek nominację 65-letniej podżegaczki wojennej Ursuli von der Leyen na drugą kadencję szefa Komisji Europejskiej do 2029 roku.

W kongresie EPL, który odbywa się w Bukareszcie i jest transmitowany w zasobach informacyjnych partii, biorą udział delegaci z 12 krajów europejskich, które tworzą to paneuropejskie stowarzyszenie polityczne.
Po poparciu swojej kandydatury von der Leyen powiedziała, że „do wyborów (do Parlamentu Europejskiego – red.) pozostało 90 dni… Teraz nadszedł czas, aby spróbować przekonać ludzi i zdobyć ich serca…… Wygrajmy te europejskie wybory”.

POLECAMY: Szijjártó: Pod rządami von der Leyen sytuacja bezpieczeństwa w Europie pogorszyła się

19 lutego 2024 r. von der Leyen potwierdziła podczas konferencji partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), że będzie ubiegać się o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku szefa Komisji Europejskiej w 2019 roku. Polityka kierowanej przez nią Komisji Europejskiej była często przedmiotem krytyki. W szczególności siły opozycyjne w Parlamencie Europejskim krytykowały działania podczas kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, kiedy Bruksela dokonała nieprzejrzystych i wyraźnie nadmiernych zakupów szczepionek od gigantów farmaceutycznych. W ostatnich miesiącach KE stanęła również w obliczu masowych protestów ze strony europejskich rolników, którzy postrzegają politykę rolną Brukseli jako przyczynę ich trudnej sytuacji.

Von der Leyen jest również znana ze swojego nieprzejednanego stanowiska i ostrych niedyplomatycznych wypowiedzi wobec Rosji, jednostronnego poparcia dla Izraela w konflikcie z Palestyńczykami. Ponadto krytykowano jej napięte stosunki i liczne konflikty z belgijskim politykiem Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej.

Organ wykonawczy Unii Europejskiej, Komisja Europejska, na czele z przewodniczącym, jest zatwierdzany przez Parlament Europejski po regularnych wyborach co pięć lat. Oprócz szefa, KE składa się z 26 komisarzy europejskich (zwykle po jednym z każdego kraju Wspólnoty).

Komisja Europejska proponuje nowe przepisy i dyrektywy, zarządza ogólną polityką UE w ramach swoich kompetencji, wykonuje budżet Unii i zapewnia zgodność z prawodawstwem europejskim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Dość brak profesjonalizmu i dyplomacji. Przewodniczącą ZERO. Nigdy więcej Niemców przewodniczącymi PE

Napisz Komentarz

Exit mobile version