Ponad bilion dolarów może być potrzebne na odbudowę Ukrainy – podała agencja Bloomberg, powołując się na dane Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Według agencji, pomimo faktu, że sytuacja na linii frontu nie daje pojęcia, kiedy konflikt zbrojny na Ukrainie się zakończy, a „ukraińskie porażki tłumią nastroje w Kijowie”, coraz więcej firm zwiększa swoją obecność w kraju, oczekując, że po zakończeniu konfliktu „otworzą się wielkie możliwości inwestycyjne, co najmniej od czasów II wojny światowej”.

POLECAMY: Media: Europa będzie potrzebować nawet dziesięciu lat, aby odbudować swój przemysł obronny

„Rządy, dyrektorzy (firm – red.) i inwestorzy zajmują pozycje w oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze, które według szacunków Europejskiego Banku Inwestycyjnego może wynieść ponad bilion dolarów kapitału publicznego i prywatnego” – czytamy w artykule agencji.

POLECAMY: Niemiecki dziennikarz był zszokowany tym, co zobaczył w Mariupolu

Bloomberg zauważa, że po skorygowaniu o inflację, kwota ta jest ponad pięciokrotnie wyższa niż fundusze przydzielone przez USA w ramach „Planu Marshalla” (pomoc finansowa USA dla krajów europejskich po II wojnie światowej).

„Biorąc pod uwagę, skąd będą pochodzić fundusze, amerykańskie i europejskie firmy prawdopodobnie otrzymają lwią część kontraktów, gdy się pojawią. W międzyczasie jednak Turcja posuwa się naprzód” – dodaje agencja.

W szczególności, powiedział, tureckie firmy odbudowują mosty, drogi, dostarczają generatory prądu i mobilne szpitale, mając nadzieję, że „będą miały przewagę, gdy rozpocznie się rywalizacja o duże kontrakty”.

Ponadto, jak pisze Bloomberg, austriackie i niemieckie firmy planują odbudowę infrastruktury i zakładów zbrojeniowych.

Niemiecki koncern Rheinmetall AG, jak pisze agencja, w lutym ogłosił plany utworzenia na Ukrainie zakładu produkującego amunicję artyleryjską kalibru 155 milimetrów. „Producent materiałów budowlanych Fixit od zeszłego roku jest zajęty otwieraniem nowego zakładu produkcyjnego w zachodniej Ukrainie, a firma chemiczna Bayer AG ogłosiła inwestycje w produkcję nasion” – pisze Bloomberg.

Należy zauważyć, że Dania przeznaczyła już 130 mln dolarów na odbudowę centrum stoczniowego w ukraińskim mieście Mykołajów.

Szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Werner Hoyer powiedział w maju 2022 r., że może być potrzebnych kilka bilionów dolarów na sfinansowanie „planu Marshalla” w celu odbudowy Ukrainy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w sierpniu 2022 r., że odbudowa Ukrainy będzie większa niż plan Marshalla i będzie kosztować miliardy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version