Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w 2023 roku przeprowadził rygorystyczne kontrole na granicy z Ukrainą, odkrywając alarmującą liczbę partii produktów rolno-spożywczych, które nie spełniały norm. Danych na temat tych kontroli dostarczyła money.pl, informując o 253 decyzjach zakazujących wprowadzenia ich do obrotu.

Problematyczne Importy z Ukrainy: Produkty Rolno-Spożywcze pod Lupą Inspektoratu

W wyniku kontroli IJHARS w 2023 roku, 253 decyzje zostały wydane, uniemożliwiając wprowadzenie 272 partii produktów z Ukrainy na rynek polski. Odkryto szkodniki, oznaki zgnilizny, pleśń, a także nieprawidłowo oznakowane produkty. Częstość decyzji była największa w przypadku rzepaku (104 partie), soi (37 partii), wyrobów ciastkarskich (28 partii) oraz cukru (17 partii).

Dlaczego Decyzje Zakazywały Wprowadzenia Produktów do Obrotu?

Decyzje IJHARS były związane z różnymi naruszeniami jakości. Rzepak, soja i zboża były obarczone obecnością szkodników. Produkty przetworzone zbożowo miały zanieczyszczenia nieorganiczne, a mleko w proszku zawyżoną zawartość tłuszczu. Maliny mrożone były często zgniłe, a miód zawierał liczne zanieczyszczenia, w tym fragmenty owadów.

Oznakowanie i Zanieczyszczenia: W Co Najczęściej Błędnie Znakowane były Produkty?

Analiza decyzji IJHARS pokazała, że często produkty były źle oznakowane. Brak polskiego oznakowania, informacji o warunkach przechowywania czy zanieczyszczenia były powszechne. Produkty, które szczególnie cierpiały z powodu złego oznakowania, to cukier, piwo, napoje bezalkoholowe, skrobia ziemniaczana, jaja i galaretki.

Kontrole w 2024 roku: Nowe Odkrycia na Granicy z Ukrainą

W styczniu i lutym 2024 roku kontrole trwały nadal, z 25 decyzjami zakazującymi wprowadzenia 30 partii produktów z Ukrainy do obrotu. Nowe naruszenia dotyczyły zboża, lnu, cukru, malin mrożonych, oleju, piwa, wyrobów ciastkarskich oraz koncentratu pomidorowego.

IJHARS podkreśla, że nie tylko zakazywane jest wprowadzenie produktów do obrotu, ale również są nakładane kary finansowe za naruszenia. Kara waha się od 500 zł do pięciokrotności wartości produktów, a w przypadku poważniejszych naruszeń – od 1000 zł do 10 proc. przychodu podmiotu kontrolowanego. Inspektorat przypomina, że kontrola jakości jest kluczowym elementem ochrony zdrowia konsumentów i wizerunku kraju w kontekście handlu artykułami rolno-spożywczymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Przekierować do do pani Laeyn niech to Niemcy i Francuzi zeżrą. Tacy chętni do wojny to niech biorą towary z Ukrainy.

Napisz Komentarz

Exit mobile version