W nowej rzeczywistości rynku nieruchomości, bloki z wielkiej płyty stają się nie tylko trwałym symbolem przeszłości, ale również cieszą się niespodziewanym wzrostem cen. W przeciwieństwie do pierwotnych ocen, które zakładały 50-70 lat funkcjonalności, obecnie prognozuje się, że tego typu konstrukcje przetrwają nawet 120 lat. Jednak zjawisko to ma swoją cenę, a osiedla bloków wielkiej płyty stanowią obecnie jedne z najdroższych lokalizacji na rynku nieruchomości.

Ceny Skoczyły W Górę: Warszawa na Czele, Kraków na Drugim Miejscu

Według najnowszej analizy platformy Otodom, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z wielkiej płyty w Warszawie wynosi obecnie ponad 15 tysięcy złotych. To oznacza wzrost o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy cena kształtowała się na poziomie 11,9 tys. zł. Warto zwrócić uwagę, że to stolica Polski zdominowała ranking, jednak najbardziej dynamiczny wzrost cen odnotowano w Krakowie – aż o 36%.

Renowacja i Termomodernizacja – Odrodzenie Bloków Wielkiej Płyty

Zdaniem analityków, odnowienie zainteresowania mieszkaniami w blokach wielkiej płyty jest efektem programów termomodernizacyjnych i renowacji, które poprawiają jakość i estetykę tych budynków. Starsza analityczka Otodom, Karolina Klimaszewska, podkreśla, że mimo galopujących cen, mieszkania w tych blokach stają się coraz bardziej atrakcyjne dzięki procesowi modernizacji.

Programy Rządowe – Zmiana Kierunku Poszukiwań Mieszkania

Rządowe subsydia, zwłaszcza program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, zmieniły kierunek poszukiwań mieszkań na kredyt. Galopujące ceny mieszkań na rynku wtórnym sprawiły, że bloki z lat 70-tych stały się alternatywą dla coraz większej liczby osób poszukujących okazji do zakupu własnego M.

Perspektywa Finansowania – Banki Bez Obaw o Kredyt Hipoteczny

Według prognoz, biorąc pod uwagę długowieczność bloków wielkiej płyty, banki nie widzą przeszkód w finansowaniu tego typu inwestycji w ramach kredytu hipotecznego. To otwiera nowe perspektywy dla rynku nieruchomości i potencjalnych nabywców.

Platforma Otodom podkreśla, że w Polsce istnieje około 60 tysięcy bloków zbudowanych w technologii wielkiej płyty, co przekłada się na około 4 miliony mieszkań. W tych konstrukcjach mieszka blisko 12 milionów Polaków. To liczby, które świadczą o znaczącej roli, jaką odgrywają te budynki w krajobrazie mieszkaniowym kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version