Już 14 marca wchodzą w życie przepisy, na mocy których policja będzie mogła konfiskować pojazdy pijanych kierowców. — W praktyce będzie to prawo martwe — powiedział w Radiu Zet wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Zgodnie z nowymi przepisami, sąd orzeka utratę pojazdu, gdy kierowca zostaje przyłapany na prowadzeniu pojazdu z zawartością alkoholu we krwi wynoszącą co najmniej 1,5 promila lub 0,75 mg/dm sześc. w wydychanym powietrzu. W przypadku ponownego złapania kierowcy na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości w ciągu dwóch lat, konfiskata pojazdu będzie bezwarunkowa. To jednak tylko teoria.

Jednak, jak twierdzi wiceszef resortu sprawiedliwości, Arkadiusz Myrcha, w rozmowie z Radiem Zet, brak jest jeszcze gotowych aktów wykonawczych, a rząd pracuje nad zmianą wcześniej uchwalonych za czasów PiS przepisów. Nowelizacja prawa ma zostać ukończona za kilka miesięcy.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie rozgłośni, planowana nowelizacja ma znosić obowiązkową, fizyczną konfiskatę pojazdów. Choć taka opcja pozostanie w prawie, sąd będzie miał możliwość orzec inne kary według własnego uznania, takie jak na przykład nawiązka w wysokości wartości pojazdu. Jest to propozycja w przypadku, gdy odebranie samego pojazdu przez sędziego uznane zostanie za bezcelowe, zbyt radykalne lub skomplikowane prawnie.

Nowe władze resortu sprawiedliwości uważają, że obligatoryjna konfiskata pojazdów może być sprzeczna z konstytucją i narażać skarb państwa na znaczne odszkodowania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. zaczynamy doganiać Korę Północną, gdzie nie wolno posiadać niczego bo i tak może to odebrać jakiś przygłupi sędzia, któremu się wydaje, że jest Bogiem na ziemi

Napisz Komentarz

Exit mobile version