Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) wyraża swoje zaniepokojenie w związku z wprowadzanym zakazem prac domowych, który ma obowiązywać w szkołach od kwietnia. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) proponuje, aby w klasach 1-3 szkół podstawowych uczniowie nie dostawali prac domowych, a w klasach 4-8 zadania miały być dobrowolne i nieoceniane. Zdaniem ZNP, to naruszenie autonomii nauczycieli, co skłoniło ich do napisania opinii i interwencji u MEN.

Interwencja ZNP w Sprawie Zakazu Prac Domowych

Wiceprezes ZNP, Urszula Woźniak, podkreśla, że wprowadzanie zakazu prac domowych nie leży w kompetencji ministerstwa, stanowiąc zbyt duże zaangażowanie w autonomię nauczycieli. W rozmowie z Radiem ZET stwierdza, że decyzja o zadawaniu prac domowych zawsze należała do dyrektora szkoły lub rady pedagogicznej. ZNP uważa, że ministerstwo przekracza granice swoich kompetencji, ingerując w sposób niewłaściwy w pracę szkół i nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie pozostawia wątpliwości co do swojego stanowiska. W wysłanej opinii do MEN czytamy, że zakaz zadawania prac domowych „podważa kompetencje nauczyciela i ogranicza możliwość realizacji celów dydaktycznych w sposób uznany za najwłaściwszy wobec potrzeb i możliwości uczniów”. ZNP argumentuje, że zamiast całkowicie eliminować prace domowe, należy je jedynie ograniczyć i uczynić bardziej efektywnym narzędziem nauki. W dokumencie zaznaczono również, że jeśli nauczyciel może zlecać prace domowe, to uczniowi powinna być dana możliwość uzyskania oceny za wykonaną pracę.

Związkowcy podkreślają, że ZNP przez lata dążył do przywrócenia autonomii szkołom i nauczycielom. Ostrzegają przed gwałtownymi i radykalnymi zmianami, wprowadzanymi administracyjnie, które mogą prowadzić do antagonizacji społeczności szkolnej. Mimo podzielenia opinii z resortem edukacji co do przemęczenia uczniów, ZNP nie akceptuje likwidacji prac domowych jako rozwiązania na przeciążenie uczniów, zaznaczając, że prawdziwym problemem jest nadmierna ilość treści w podstawach programowych dla różnych przedmiotów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version