Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów dla pijanych kierowców wejdą w życie 14 marca, jednak, jak podkreśla wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, w praktyce będzie to prawo martwe. Aktualnie brakuje gotowych aktów wykonawczych, a rząd planuje zmiany w ustawach uchwalonych za czasów poprzedniego rządu.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację, która ma znieść obligatoryjną, fizyczną konfiskatę pojazdów. Choć ta opcja pozostaje w prawie, sądy będą miały swobodę orzekania innych kar, takich jak nawiązka w wysokości wartości pojazdu. Rząd obawia się, że przymusowe zabieranie aut wszystkim kierowcom z promilami może naruszać konstytucję, co mogłoby skutkować dużymi odszkodowaniami.

Oczekiwane Zmiany w Przepisach w Krótkim Czasie

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że nowa wersja przepisów jest w trakcie przygotowywania i ma być gotowa w ciągu kilku miesięcy. Planowane zmiany mają dostosować przepisy do standardów konstytucyjnych, eliminując konieczność obligatoryjnego przepadku pojazdu. Nowa regulacja umożliwi również orzekanie nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowe Przepisy w Praktyce: Kiedy Wchodzą w Życie?

Od 14 marca nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadzi konfiskatę pojazdów dla kierowców, którzy prowadzą pojazd po spożyciu alkoholu, przekraczając 1,5 promila. Pijani kierowcy (z promilem powyżej 0,5), którzy spowodują wypadek, również będą narażeni na utratę pojazdu. Resort sprawiedliwości podkreśla, że aktualnie trwają prace nad dostosowaniem przepisów do realnych potrzeb i zgodności z zasadami konstytucyjnymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version