Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego przeprowadzili obywatelskie zatrzymanie 41-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna prowadził pojazd dostawczy, wykonując manewry slalomem i wjeżdżając na chodniki, będąc pod wpływem alkoholu i amfetaminy.
POLECAMY: Pijany Ukrainiec usłyszał zarzutu za spowodowanie trzech kolizji na trasie S7
Rzeczniczka oświęcimskiej komendy, aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, poinformowała we wtorek, że policjanci z terenu powiatu chrzanowskiego zostali zaangażowani w zatrzymanie wspomnianego 41-latka. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie pojazdem dostawczym będąc pod wpływem alkoholu i amfetaminy.
Zdarzenie miało miejsce w niedzielę na krajowej drodze nr 44, przebiegającej przez Oświęcim. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie dotyczące nieprawidłowego zachowania renault master, który poruszał się slalomem i wjeżdżał na chodniki.
Ukrainiec zatrzymał się przed jednym ze sklepów, a wówczas świadkowie odebrali mu kluczyki do pojazdu, uniemożliwiając mu dalszą ucieczkę.
“Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,8 promila alkoholu. Z kolei badania testerem narkotykowym wykazało w ślinie mężczyzny obecność amfetaminy. Został zatrzymany” – przekazała asp. szt. Jurecka.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat więzienia, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i wysoka grzywna.
W ubiegłym roku w Polsce zanotowano ponad 17 tysięcy przestępstw, których sprawcami byli cudzoziemcy, co stanowi wzrost o 2,4 tysiąca w porównaniu z rokiem 2022. Głównym problemem jest przede wszystkim jazda po pijanemu i związane z tym naruszanie zakazów sądowych.
Według danych Komendy Głównej Policji, liczba przestępstw popełnianych przez obcokrajowców w 2023 roku jest pięciokrotnie większa niż dekadę wcześniej. Statystyki wykazują, że najczęściej przestępstw dopuszczali się Ukraińcy, stanowiąc ponad 50 procent wszystkich obcokrajowców z zarzutami. Kolejne grupy to Gruzini (ponad 2,7 tysiąca) i Białorusini (ponad tysiąc osób). Według ekspertów, niektórzy imigranci mogą odczuwać brak konsekwencji za swoje czyny.