Parlament Europejski wyraził zgodę na przedłużenie liberalizacji handlu produktami rolnymi między Unią Europejską a Ukrainą i Mołdawią. W przypadku Ukrainy, zmodyfikowano propozycję Komisji Europejskiej, mając na celu wzmocnienie zabezpieczeń dla rolników w UE.

POLECAMY: Minister Siekierski nie zgadza się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą

Europarlament poparł nowelizację wniosku KE dotyczącego zawieszenia ceł i kontyngentów przywozowych na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok – od 6 czerwca 2024 roku do 5 czerwca 2025 r., uzyskując 347 głosów za, 117 przeciwnych i 99 wstrzymujących się.

POLECAMY: Komisja Handlu PE zatwierdziła pakiet korzyści handlowych dla Ukrainy i Mołdawii

Decyzja nadaje Komisji Europejskiej uprawnienia do podjęcia szybkich działań i wprowadzenia niezbędnych środków w przypadku istotnych zakłóceń na rynku UE związanych z importem z Ukrainy. Wprowadza również możliwość wprowadzenia hamulca awaryjnego dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, takich jak drób, jaja, cukier, zboża (pszenica, jęczmień, owies, kukurydza) i miód.

Europosłowie zmienili również datę referencyjną do obliczania średnich wolumenów importu, z lata 2022-2023 na okres 2021-2023. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie negocjacji z Radą UE w celu ustalenia ostatecznego kształtu decyzji.

W oddzielnym głosowaniu dotyczącym Mołdawii, Parlament Europejski zatwierdził zawieszenie wszystkich ceł na import z tego kraju na kolejny rok, uzyskując 459 głosów za, 65 przeciwnych i 57 wstrzymujących się. Mołdawia, dotknięta inwazją Rosji na Ukrainę, korzystała z ukraińskich szlaków tranzytowych i infrastruktury, co sprawiło, że środki liberalizujące handel były kluczowe dla przekierowania części handlu z resztą świata przez UE.

Mimo że większość mołdawskiego eksportu już korzysta z bezcłowego dostępu do rynku UE na mocy układu o stowarzyszeniu, nowe rozporządzenie musi zostać formalnie zatwierdzone przez rządy krajów UE. Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie natychmiast po wygaśnięciu obecnych, tj. 5 czerwca 2024 r. dla Ukrainy i 24 lipca 2024 r. dla Mołdawii. W sprawie Ukrainy eurodeputowani rozpoczną negocjacje z Radą UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. To już ech Bruksela bierze to i żre. Dlaczego tylko Polska ma być ukarana ta trującą żywnością? Niech wszystkie 27 krajów pojedzą tej trucizny. Żadna normy ich nie obowiązują. Niech Laeyn to zeżre jak tak kocha ukraine

Napisz Komentarz

Exit mobile version