Parlament Europejski zatwierdził w środę pierwsze na świecie kompleksowe prawo regulujące sztuczną inteligencję – poinformowała w sieci X szefowa PE Roberta Metsola.

„Ustawa została zatwierdzona, jesteśmy dumni z innowacyjności Europy” – napisała szefowa Parlamentu Europejskiego.

Wcześniej informowano, że unijna ustawa o sztucznej inteligencji to pierwsze w historii ramy prawne w dziedzinie sztucznej inteligencji, które eliminują ryzyko związane ze sztuczną inteligencją i pozwalają Europie odgrywać wiodącą rolę na świecie w tej dziedzinie.

„Celem ustawy o sztucznej inteligencji jest zapewnienie programistom i podmiotom wdrażającym sztuczną inteligencję jasnych wymagań i obowiązków w zakresie konkretnych zastosowań tych technologii” – stwierdziła Komisja Europejska w oświadczeniu dotyczącym projektu ustawy.

Ustawa przewiduje również utworzenie struktury zarządzania ryzykiem dla sztucznej inteligencji na poziomie europejskim, ocenę ryzyka nowych systemów sztucznej inteligencji, określenie listy wymagań dla twórców takich systemów oraz wprowadzenie kryteriów monitorowania i oceny zgodności z wymogami europejskimi.

Posłowie PE domagali się również zagwarantowania, że systemy sztucznej inteligencji pozostaną pod kontrolą człowieka oraz że pozostaną niezawodne, przejrzyste, identyfikowalne, niedyskryminujące i przyjazne dla środowiska.

Nalegali również na wprowadzenie jednej definicji „sztucznej inteligencji”, która mogłaby być stosowana w odniesieniu do istniejących i przyszłych systemów.

Jednocześnie zaproponowano zakazanie systemów sztucznej inteligencji, które stwarzają „niedopuszczalne zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi”, w szczególności tych, które wykorzystują „techniki manipulacji lub wykorzystują słabości jednostek”. Odnosi się to do niedopuszczalności klasyfikowania ludzi na podstawie ich zachowań społecznych, statusu społeczno-ekonomicznego lub cech osobistych.

Ustawa poważnie ogranicza również wykorzystanie sztucznej inteligencji do zdalnej identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym w miejscach publicznych. Ogranicza również gromadzenie danych biometrycznych z mediów społecznościowych i systemów nadzoru wideo w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy. Wyjątki mogą być dokonywane w bardzo ograniczonych przypadkach i tylko na mocy nakazu sądowego.

Przepisy dotyczące przejrzystości korzystania z systemów sztucznej inteligencji wprowadzają m.in. obowiązkowe oznaczanie tekstów, materiałów audio-wideo, zdjęć i systemów czatu tworzonych za pomocą takich technologii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version