Ministerstwo Finansów podjęło kolejny krok w kierunku wdrożenia nowych, globalnych przepisów podatkowych. Projekt ustawy wprowadzającej tzw. globalny podatek minimalny dla firm operujących na rynkach międzynarodowych trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Planuje się przyjęcie tych przepisów jeszcze w bieżącym roku.
Nowe regulacje są efektem dyrektyw unijnych, które dążą do ujednolicenia systemu opodatkowania największych podmiotów gospodarczych w ramach Wspólnoty. Głównym celem jest wdrożenie zasad tzw. Filaru II OECD, które mają zapobiec erozji podstawy opodatkowania międzynarodowych przedsiębiorstw.
GLOBALNY PODATEK MINIMALNY
W praktyce oznacza to wprowadzenie systemu globalnego podatku minimalnego. Co roku największe korporacje działające na rynkach międzynarodowych będą poddawane kontroli pod kątem minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania, wynoszącego 15 proc. W przypadku nieosiągnięcia tego poziomu, na firmę zostanie nałożony specjalny podatek wyrównawczy, doprowadzający efektywną stawkę do wymaganego pułapu.
TRZYSTOPNIOWY SYSTEM PODATKOWY
Szczegółowe rozwiązania opierają się na trzech filarach podatkowych: globalnym podatku wyrównawczym, krajowym podatku wyrównawczym oraz podatku od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Celem jest zacieśnienie systemu podatkowego i eliminacja praktyki przenoszenia dochodów do rajów podatkowych.
Projekt ustawy o wprowadzeniu tych mechanizmów w Polsce ma zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2024 roku. Stanowi to kluczowy krok w dostosowaniu polskiego prawa do unijnych regulacji mających na celu przeciwdziałanie agresywnemu planowaniu podatkowemu przez największe korporacje. Szczegółowe rozwiązania będą z pewnością przedmiotem zainteresowania w świecie biznesu.