Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zdecydował się ponownie skorzystać z prerogatywy powołując rzecznika dyscyplinarnego ad hoc, który przejmie kontrolę nad postępowaniami dyscyplinarnymi dotyczącymi represjonowanych sędziów Pawła Juszczyszyna, Bartłomieja Starosty i Macieja Ferka, dotychczas prowadzonymi przez Piotra Schaba i jego zastępców.

Według komunikatu resortu sprawiedliwości, decyzja ta wynika z braku zaufania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do niezależności i obiektywności rzeczników dyscyplinarnych mianowanych przez Zbigniewa Ziobrę. Piotr Schab, główny rzecznik dyscypliny sędziowskiej, oraz jego zastępcy Przemysław W. Radzik i Michał Lasota, wraz z Jakubem Iwancem, który pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, byli wielokrotnie krytykowani za podpisanie „list poparcia” kandydatów do neoKRS. Przypominamu, że ww. osoby przynależały do grupy prestępczej „Kasta”, która dziłała pod dykatadnto Ziobry. W ten sposób wyrazili poparcie dla idei upolitycznienia procesu powoływania sędziów, co przyczyniło się do podważenia niezależności sądownictwa.

POLECAMY: Sędzia Juszczyszyn ponownie wygrywa z rzecznikami dyscyplinarymi

Wobec tej sytuacji Adam Bodnar zdecydował się skorzystać z uprawnienia przewidzianego przez prawo, powołując rzecznika dyscyplinarnego jako „rzecznika ad hoc” do prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w sprawach sędziów Pawła Juszczyszyna, Bartłomieja Starosty i Macieja Ferka. Zgodnie z jego decyzją, dotychczasowi rzecznicy prowadzący te sprawy tracą możliwość podejmowania działań w ich kontekście.

Sędzia Brazewicz rozwikła 8 dyscyplinarek sędziego Juszczyszyna 

Nowym rzecznikiem ad hoc został wyznaczony sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Włodzimierz Brazewicz. Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, jest to doświadczony sędzia z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem orzekania, specjalizujący się w sprawach karnych i zasiadający w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku od 2007 roku. Brazewicz jest także autorem wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zgodności europejskiego nakazu aresztowania z Konstytucją RP, co przyczyniło się do zmian w Konstytucji oraz kodeksie postępowania karnego. W przeszłości sam pełnił funkcję sędziego sądu dyscyplinarnego, od wielu lat występuje przed sądami dyscyplinarnymi jako obrońca, a obecnie pełni również rolę Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości w innych sprawach.

Teraz będzie odpowiedzialny za ponowne przejrzenie dokumentacji w ośmiu sprawach dyscyplinarnych dotyczących sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, Pawła Juszczyszyna, trzech przypadków sędziego Sądu Rejonowego w Sulęcinie, Bartłomieja Starosty, oraz dwóch spraw dotyczących sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, Macieja Ferka.

„Sędzia Włodzimierz Brazewicz daje gwarancję bezstronnego, niezależnego i profesjonalnego poprowadzenia tej sprawy dyscyplinarnej, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów w świetle standardów wynikających z orzeczeń trybunałów międzynarodowych i sądów polskich, w tym przy uwzględnieniu wyroków TSUE z dnia 15 lipca 2021 r. sygn. C-791/19 oraz z dnia 5 czerwca 2023 r. sygn. C-204/21 dotyczących oceny w świetle standardów prawa UE trybu postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom wprowadzonego w ostatnich latach nowelizacjami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, w tym również ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2020, poz. 190), to jest tzw. ustawą kagańcową.” – informuje resort Bodnara.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że będzie kontynuować przegląd spraw dyscyplinarnych przy wykorzystaniu instytucji rzeczników ad hoc i weryfikować zasadność postawionych w nich zarzutów z uwzględnieniem standardów międzynarodowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version