Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę w sprawie portalu dla młodzieży o nazwie SwipeTo prowadzonego przez TVP. Zawiadomienie to dotyczy osób odpowiedzialnych za aspekty finansowe oraz działalność gospodarczą tej spółki. Zaniedbania w zakresie obowiązków związanych z projektem serwisu internetowego i aplikacji SwipeTo mogły spowodować szkodę majątkową dla spółki w wysokości 21,6 miliona złotych – jak wynika z komunikatu NIK.

POLECAMY: Druzgocący raport NIK o ochronie ludności. Sikorski woli jednak sponsorować Ukrainę

Najwyższa Izba Kontroli od pewnego czasu systematycznie monitoruje działalność Telewizji Polskiej (TVP), co skutkuje publikacją kolejnych raportów. W świetle wykrytych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem platformy przeznaczonej dla młodzieży o nazwie SwipeTo, NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury, sugerując podejrzenie popełnienia przestępstwa.

NIK składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o młodzieżowy serwis TVP

Zgodnie z oficjalnym komunikatem opublikowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli, zawiadomienie skierowane jest w kierunku „podejrzenia popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie majątkiem lub prowadzenie działalności gospodarczej w firmie Telewizja Polska SA poprzez niezrealizowanie przez nie określonych obowiązków związanych z projektem stworzenia serwisu internetowego i aplikacji SwipeTo”. Te obowiązki obejmowały m.in. potwierdzanie realizacji zadań oraz rozliczanie umów dotyczących platformy przeznaczonej dla młodzieży TVP oraz jej aplikacji. Według NIK, zaniechania te mogły przynieść firmie straty nawet w wysokości 21,6 mln złotych. Osoby odpowiedzialne za spowodowanie tak znaczącej szkody majątkowej mogą być zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Kosztowny projekt starej TVP upadł. Pochłonął 35 mln złotych

Jesienią 2022 roku uruchomiono platformę SwipeTo, która miała dostarczać treści dedykowane młodzieży, takie jak artykuły o sporcie, muzyce, grach i ogólnie pojętej popkulturze, a także podcasty i filmy wideo. Mimo podjętych działań, takich jak współpraca z influencerami, mających przyciągnąć uwagę młodych użytkowników, serwis nie zyskał dużego zainteresowania od samego początku. Według danych z Similarweb, opublikowanych przez Wirtualnemedia w lutym 2023 roku, strona miała tylko 67,7 tys. odsłon.

W październiku ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, który wykazał, że jeszcze przed uruchomieniem SwipeTo nie przeprowadzono badań ani analiz dotyczących działalności platformy.

– Brak określenia celów jakościowych i ilościowych przez Pełnomocnika Zarządu powołanego w celu opracowania elementarnych zasad funkcjonowania serwisu był działaniem niezgodnym z odpowiednią uchwałą Zarządu Spółki i nierzetelnym – oceniono.

Najwyższa Izba Kontroli zauważyła, że Ośrodek Kanałów i Serwisów Internetowych TVP zawarł cztery umowy mające na celu budowanie „aktywnej społeczności użytkowników na platformie społecznościowej Facebook oraz publikowanie treści na koncie redakcji SwipeTo”. Mimo wydatkowania kwoty 75 tysięcy złotych na ten cel, na profilu pojawiły się tylko dwa wpisy. Ostatecznie serwis SwipeTo został usunięty z internetu, a dotychczasowy adres witryny przekierowuje do platformy TVP VOD. Według Daniela Gorgosza, który od 2023 roku pełni funkcję likwidatora Telewizji Polskiej, koszt przygotowania i prowadzenia serwisu wyniósł łącznie 35 milionów złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version