Autorami interpelacji w sprawie wejścia Polski do strefy euro są posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie zapytali m.in., czy i ewentualnie kiedy rząd planuje wejście Polski do strefy euro oraz czy Ministerstwo Finansów dokonało analizy ryzyka związanego z przyjęciem wspólnej waluty.

Wiceminister finansów o euro w Polsce

Wiceszef MF zwrócił uwagę, że jako państwo członkowskie Unii Europejskiej „Polska jest zobowiązana do przyjęcia wspólnej waluty po wypełnieniu kryteriów konwergencji wynikających z Traktatu z Maastricht”. Tak zwane kryteria konwergencji to wymogi, jakie powinny spełniać państwa przed wejściem do strefy euro. Dotyczą one inflacji, deficytu i długu publicznego, stóp procentowych oraz wahań kursu waluty krajowej wobec euro.

Drop podkreślił, że Ministerstwo Finansów monitoruje poziom wypełniania kryteriów konwergencji. „Bieżące szacunki dotyczące konwergencji nominalnej wskazują, że niewypełnione pozostają kryteria: stabilności cen, stóp procentowych oraz stabilności kursu walutowego (z uwagi na fakt, że złoty nie został włączony do mechanizmu ERM II)” – wyjaśnił wiceminister.

Brak daty

Na razie nie ma przybliżonej daty wprowadzenia euro w Polsce. „Priorytetem polskiej polityki gospodarczej jest wzmacnianie potencjału i konkurencyjności gospodarki, co przyczyni się do trwałej konwergencji. Ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej, niezbędne dla wiarygodnej oceny perspektywy wypełnienia kryteriów konwergencji, jest warunkiem do ustalenia wiarygodnej daty przyjęcia euro przez Polskę. Wynika to m.in. z faktu, że część kryteriów konwergencji jest warunkowa względem sytuacji w innych krajach UE oraz warunków rynkowych” – podkreślił wiceszef MF.

Dodatkowo – jak wskazał – „każdy kraj musi również wypełnić kryterium prawne, czyli w pełni dostosować swoje prawo do wymogów uczestnictwa w strefie euro”.

„Przyjęcie europejskiej waluty wymaga osiągnięcia odpowiedniego poziomu konwergencji”

Wiceminister odniósł się również do ryzyk dla polskiej gospodarki wynikających z przyjęcia wspólnej waluty. „Zagrożenia związane z wprowadzeniem euro, w tym konsekwencje rezygnacji ze swobodnego kształtowania polityki pieniężnej i kursowej, należy oceniać w szerszym kontekście oraz względem szans i korzyści płynących z tej decyzji. Dzięki postępującym procesom konwergencji gospodarczej, bilans szans i zagrożeń będzie się poprawiał” – ocenił Jurand Drop.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version