Gdy dopada nas choroba uniemożliwiającą wykonywanie pracy, zazwyczaj udajemy się do przychodni. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że lekarz może wystawić nam zwolnienie wstecz. Na jaki okres? Co w przypadku L4 wystawionego przez psychiatrę? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w tekście.

L4 z datą wsteczną. O co chodzi?

Kiedy jesteśmy chorzy i udajemy się do lekarza, zazwyczaj otrzymujemy zwolnienie od daty wizyty. Warto jednak wiedzieć, że w uzasadnionych sytuacjach lekarz może wystawić zwolnienie L4 sięgające maksymalnie trzech dni wstecz od daty wizyty.

POLECAMY: Czym jest mobbing i jakie prawa przysługują pracownikowi z tego tytułu

Zwolnienie L4 od psychiatry

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zwolnień wystawianych przez psychiatrów. Tutaj nie obowiązuje „granica” trzech dni wstecz od wizyty. Psychiatra ma możliwość wystawienia zwolnienia L4 sięgającego dalej wstecz, jeśli uzna, że zaburzenia psychiczne pacjenta wpływały na jego zdolność do oceny własnego stanu zdrowia.

Czy pracodawca musi zaakceptować zwolnienie wsteczne? Tak, jest zobowiązany do tego. Pracodawca musi zaakceptować tego rodzaju zwolnienie. W przypadku wątpliwości może on zlecić kontrolę, mającą na celu zweryfikowanie sytuacji. Taką kontrolę może przeprowadzić samodzielnie lub z udziałem lekarzy orzeczniczych z ZUS. Jeśli zwolnienie zostanie uznane za niewłaściwe, pracownik może stracić prawo do zasiłku chorobowego za ten okres.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version