Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje informacje o zbliżającym się programie „Aktywny Rodzic”, zwany popularnie „Babciowym”. Według zapowiedzi Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, ministra tejże instytucji, projekt ustawy w tej sprawie jest na ukończeniu i wkrótce trafi do kolejnych etapów prac rządowych. Świadczenia mają być adresowane do matek powracających do pracy po urlopie macierzyńskim, umożliwiając wsparcie finansowe dla osób opiekujących się dziećmi, w tym również dziadków i babcie. Planuje się uruchomienie programu w trzecim kwartale 2024 roku.

Szczegóły Projektu „Babciowego” według MRPiPS

Propozycja „Babciowego” pojawiła się pierwotnie w trakcie kampanii wyborczej. Zakładała ona przyznanie 1500 zł miesięcznie na wsparcie opieki nad małym dzieckiem dla matek, które powracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Środki miały być przeznaczone na usługi opiekuńcze, włączając w to opiekę babć i dziadków nad wnukami. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła nowe szczegóły dotyczące projektowanego programu.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśniła, że plan jest teraz bardziej rozbudowany, obejmując kilka komponentów. Oprócz podstawowego świadczenia w wysokości 1500 zł, przewidziano zachęty dla osób opiekujących się dziećmi, by podjęły aktywność zawodową. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie zawarcie umowy uaktywniającej z osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli będzie to bliski członek rodziny. Istotnym elementem będzie również opodatkowanie takiego świadczenia.

Druga opcja przewiduje wykorzystanie środków na opłacenie żłobka, pod warunkiem, że oboje rodzice pracują. Program „Aktywny Rodzic” ma także uwzględniać zmodyfikowany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który umożliwia otrzymanie wsparcia w sytuacji, gdy rodzic pozostaje z dzieckiem w domu. Weryfikacja aktywności zawodowej będzie obejmować pracę na etacie, umowy zlecenia, a także działalność gospodarczą i rolniczą.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że priorytetem jest zapewnienie wsparcia dla pracujących rodziców oraz zachęcanie do podjęcia aktywności zawodowej, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej opieki nad dziećmi. Planowane szczegóły realizacji programu będą przedmiotem dalszych prac legislacyjnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version