– Apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku, bo stabilność finansowa Polski i stabilność pozycji Polski na międzynarodowych rynkach finansowych ma znaczenie absolutnie pierwszorzędne – poinformował prezydent Andrzej Duda, pytany o wniosek rządu dotyczący postawienia szefa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

POLECAMY: Trybunał Stanu dla Glapińskiego? Ważna deklaracja Donalda Tuska

W chwili obecnej Andrzej Duda uczestniczy w oficjalnej wizycie w stolicy Słowenii, gdzie ma spotkanie z prezydentem tego kraju, Nataszą Pirc Musar, oraz uczestniczy w polsko-słoweńskim forum gospodarczym. Podczas konferencji prasowej poruszono m.in. kwestię wniosku dotyczącego skierowania prezesa NBP, Adama Glapińskiego, przed Trybunał Stanu, co ogłosił premier Donald Tusk.

– Żadna taka inicjatywa do Sejmu nie wpłynęła i mam nadzieję, że nie wpłynie. Na pewno nie wpłynie ona (pozytywnie -red.) na pozycję Polski na arenie finansowej, międzynarodowej, na międzynarodowych rynkach finansowych. Na pewno nie poprawi to pozycji i sytuacji Polski – stwierdził.

Zaznaczył również, że zawsze pojawia się pewne ryzyko, gdy podejmuje się próbę usunięcia szefa banku centralnego.

„Tym bardziej, jeśli próbuje się usunąć szefa banku centralnego, pod którego rządami udało się nie tylko przetrwać bardzo trudny czas pandemii koronawirusa, nie tylko udało się przetrwać bardzo trudny czas kryzysów, związanych z rosyjską napaścią na Ukrainę i tąpnięć, które one wywołały, choćby na rynku energetycznym czy w kwestiach inflacyjnych” – mówił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent zauważył, że w Polsce inflacja została w dużym stopniu ograniczona, chociaż wcześniej przewidywano, że staniemy w obliczu „pewnej absolutnej katastrofy”.

– Do żadnej katastrofy nie doszło i stało się to między innymi dzięki mądrej, rozsądnej polityce realizowanej przez szefa banku centralnego, przez prezesa Glapińskiego i Radę Polityki Pieniężnej – oceniła głowa państwa. 

– W związku z powyższym apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku, bo stabilność finansowa Polski i stabilność pozycji Polski na międzynarodowych rynkach finansowych ma znaczenie absolutnie pierwszorzędne – jeśli chcemy nadal realizować skuteczną politykę wzrostu gospodarczego, jaką udaje się realizować przez ostatnie lata – podkreślił prezydent. 

Trybunał Stanu wobec Glapińskiego. „Wniosek jest gotowy”

Premier zapowiedział, że Koalicja Obywatelska przygotowała już wniosek w sprawie postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu. Według rządzących, zarzuty wobec Adama Glapińskiego obejmują brak neutralności politycznej podczas wyborów, co jest wymagane dla stanowiska szefa NBP, oraz wprowadzenie rządu w błąd w kwestii zeszłorocznych wyników finansowych banku.

Szef Kancelarii Premiera, Jan Grabiec, zaznaczył, że wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest gotowy do złożenia w każdej chwili, a decyzję w tej sprawie można spodziewać się w ciągu najbliższych godzin.

– To będzie decyzja, którą podejmie zapewne szef klubu KO i premier – powiedział minister Grabiec.

Istnieje możliwość, że Konfederacja poprze wniosek rządu o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

– Prezes Glapiński razem z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim byli odpowiedzialni za katastrofalną dla kieszeni Polaków politykę proinflacyjną i druk pustego pieniądza po pandemii. Bezpośrednio prezes Glapiński za utrzymywanie na zbyt niskim poziomie stóp procentowych i to doprowadziło do ograbienia Polaków z ich oszczędności. Powinien za to odpowiedzieć – uznał Stanisław Tyszka w programie „Graffiti” w Polsat News. 

„Wniosek jest gotowy do złożenia”

W świetle obowiązującego prawa prezydent lub co najmniej 115 posłów mogą złożyć wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu. Wniosek jest kierowany do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac oraz wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, między innymi Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version