Według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IFO dla Financial Times, europejskie państwa członkowskie NATO potrzebują dodatkowych 56 miliardów euro rocznie, aby osiągnąć cel wydatków sojuszu na obronność w wysokości 2% PKB.

POLECAMY: Stoltenberg poradził Macronowi, aby w ważnych kwestiach konsultował się z NATO

Obecnie kraje NATO zobowiązały się do wydawania 2% PKB na obronność, ale nie wszystkie realizują ten cel.

„Europejscy członkowie NATO muszą znaleźć dodatkowe 56 miliardów euro rocznie, aby osiągnąć cel wydatków obronnych sojuszu, ale deficyt ten zmniejszył się o połowę w ciągu ostatniej dekady” – czytamy w artykule Financial Times.

Badanie wykazało, że wiele krajów UE o najniższych wydatkach wojskowych, w tym Włochy, Hiszpania i Belgia, „ma również jedne z najwyższych poziomów zadłużenia i deficytów budżetowych w Europie”.
Stwierdzono, że Niemcy będą miały największy deficyt w 2023 r. – kraj wydał o 14 mld euro mniej niż było to wymagane do osiągnięcia celów w ubiegłym roku. Zauważono jednak, że Berlin „zmniejszył lukę o połowę w ciągu ostatniej dekady, po uwzględnieniu inflacji, i planuje ją całkowicie zlikwidować w tym roku”. Za Niemcami uplasowały się Hiszpania (11 mld euro), Włochy (10,8 mld euro) i Belgia (4,6 mld euro).

„Kraje o wysokim zadłużeniu i wysokich kosztach odsetek nie mają zbyt wiele miejsca na zwiększanie zadłużenia, więc jedynym realnym sposobem na to jest cięcie wydatków w innych obszarach. Nie jest to łatwe, widzieliśmy to, gdy Niemcy próbowały obciąć dotacje na olej napędowy dla rolnictwa, a rolnicy wyszli na ulice w protestach” – cytuje Marcel Schlepper, ekonomista z Instytutu IFO.

Gazeta stwierdziła, że dążenie członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność „zwiększa presję budżetową w Europie w czasach niskiego wzrostu i zaostrzania planów fiskalnych w wielu krajach”.
Podczas prezentacji rocznego raportu z działalności organizacji, sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że ma nadzieję, że kraje europejskie zainwestują 470 miliardów dolarów w obronę w 2024 roku. Oszacował, że co najmniej 18 z 32 krajów NATO wyda co najmniej 2% swojego PKB na obronę, zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version