Wtorkowa decyzja rządu o wprowadzeniu tzw. „wakacji składkowych” wywołała mieszane reakcje wśród mikroprzedsiębiorców. Projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma na celu ułatwienie sytuacji finansowej dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, zwłaszcza w obliczu trudności związanych z pandemią. Co dokładnie oznaczają te zmiany i kto może z nich skorzystać?

Korzyści dla przedsiębiorców

Wakacje składkowe, jak podkreśla rząd, są dobrowolnym rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców, w tym osób prowadzących działalność samozatrudnienia i wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Główną zaletą tego programu jest możliwość zwolnienia się z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy przez jeden dowolny miesiąc w roku. Istotne jest, że koszty tych składek zostaną pokryte z budżetu państwa, co może przynieść ulgę wielu przedsiębiorcom.

Warunki i wyłączenia

Jednakże, zgodnie z założeniami projektu, wakacje od składek ZUS nie zwalniają przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo, osoby wykonujące działalność na rzecz swoich byłych pracodawców nie będą uprawnione do skorzystania z tego rozwiązania. Resort rozwoju wyjaśnia, że taka klauzula ma zapobiec sytuacjom, w których pracownicy są „wypychani” na samozatrudnienie.

„Wakacje składkowe będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis” – informuje ministerstwo rozwoju.

Procedura wnioskowania

Zgodnie z informacjami resortu rozwoju i technologii, przedsiębiorcy chcący skorzystać z wakacji składkowych będą zobowiązani do złożenia wniosku do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez nich miesiąc. Oprócz tego, będą musieli regularnie składać deklaracje rozliczeniowe oraz imienne raporty miesięczne za miesiąc, w którym skorzystali z tej ulgi.

Wakacje od ZUS mogą przynieść znaczącą ulgę finansową dla wielu przedsiębiorców, szczególnie w obliczu trudności gospodarczych wynikających z pandemii. Jednakże, kluczową kwestią będzie skrupulatne przestrzeganie procedur i warunków, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych czy finansowych. Resort rozwoju i technologii zapowiada, że pierwsze wakacje składkowe będą dostępne już w listopadzie tego roku, a szacuje się, że około 1,8 miliona osób będzie mogło z nich skorzystać. Koszt tego rozwiązania w bieżącym roku szacuje się na około 1,73 miliarda złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version