Ogólnopolski Komitet Protestacyjny zawiadamia o modyfikacjach w sposobie prowadzenia protestów. Na obecną chwilę nie przewiduje się blokad dróg ani miast. Protest przybiera odmienną formę, ale czy istotnie oznacza to łagodniejszy charakter? Jakie działania planują rolnicy?
POLECAMY: Rolnicy wysypali obornik pod domem Szymona Hołowni
Ogólnopolski Komitet Protestacyjny ogłosił publicznie, że nadchodzące protesty będą miały inną formę w porównaniu z dotychczasowymi. Przewidziane są materiały w mediach społecznościowych, odwiedziny rolników w biurach poselskich oraz propozycje spotkań. W dniu 4 kwietnia bieżącego roku rolnicy mają zamiar zebrać się przed biurami posłów, senatorów i europosłów. Jakie plany mają na najbliższy czas?
Poniżej lista propozycji komitetu:
1. W niedzielę (24.03.2024) każdy rolnik nagrywa film i wrzuca go w media społecznościowe. Nagranie najlepiej zrealizować będzie przed biurami poselskimi, a jeśli to niemożliwe nagrywamy przy traktorze, gospodarstwie z flagami. Z treści nagrania musi wybrzmieć, że 4 kwietnia wybieramy się do biur posłów/senatorów w terenie bez względu na przynależność partyjną z wizytą i z małą „niespodzianką ” (Paczka obornika, słoik gnojówki, snopek słomy, kiszonka, produkt rolno-spożywczy, worek zboża). Zgłaszamy na dzień 4 kwietnia protest pod biurami posłów, senatorów oraz europosłów i jeśli to możliwe jedziemy tam traktorami. Planowany protest potrwa 4 godziny (10:00-14:00). W nagraniu musi wybrzmieć jasno, że to społeczeństwo prosi nas o to abyśmy zaprosili do współpracy polityków. Jeżeli komisja rolnictwa ogranicza kontakt ze społeczeństwem, to społeczeństwo przyjdzie pod biura członków komisji rolnictwa.
2. W nagraniu zaznaczamy również, że jeżeli dany parlamentarzysta nie przyjedzie na spotkanie 4 kwietnia, wówczas dajmy czas 2 tygodni na podjęcie dialogu, po czym jeśli to nie przyniesie rezultatu zgłaszamy uprzednio 24-godzinne protesty pod biurami na dzień 16 kwietnia 2024.
2. W międzyczasie piszemy list intencyjny do Prezydenta, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów z prośbą o dialog w naszych sprawach, analizujemy postulaty.
3. Jeszcze dziś na biurko premiera Donalda Tuska trafi prośba o negatywny głos podczas poniedziałkowego głosowania w PE odnośnie jednego z ważnych założeń wpisującego się w politykę Zielonego Ładu tj. zalania 400 tys. hektarów. Treść pisma trafi również do opinii publicznej.
4. Na tyle na ile to możliwe rezygnujemy z blokad w okresie Wielkiego Tygodnia oraz podczas trwania Świąt Wielkiej Nocy. Oczywiście tam gdzie blokady są zgłoszone i trwają decyzję podejmie już sam organizator odpowiedzialny za taką blokadę.
Protesty rolników odbywają się w Polsce od początku lutego. Główne postulaty protestujących to zaprzestanie importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski oraz odrzucenie planów środowiskowych Unii Europejskiej (tzw. Zielonego Ładu), który zakłada osiągnięcie zerowej emisji do atmosfery do 2050 roku.