Czy pasażer, który wypełnił formularz online na stronie przewoźnika lotniczego, akceptując zwrot kosztów w formie bonu podróżnego, zrzekł się prawa do zwrotu pieniędzy za bilet na odwołany lot? Wątpliwości te zostały rozstrzygnięte w czwartek przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE , który wydał w tej sprawie orzeczenie pod sygn. akt C-76/23.

Sprawa dotyczyła pasażera, który zarezerwował lot z Fortalezy w Brazylii do Frankfurtu nad Menem z przesiadką w Lizbonie. Zamiast kontynuować podróż, planowany lot z Lizbony został odwołany przez linie lotnicze TAP Air Portugal.

W przypadku odwołanych lotów, TAP oferuje pasażerom dwie opcje: albo natychmiastowe otrzymanie bonów podróżnych jako rekompensaty za poniesione koszty, albo alternatywną formę zwrotu kosztów, jak na przykład zwrot pieniężny. W pierwszym przypadku wystarczy wypełnić formularz online, natomiast w drugim pasażer musi skontaktować się z obsługą klienta, która przeprowadzi ocenę sytuacji. Jednakże wybierając bon podróżny, pasażer rezygnuje z możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy za bilet.

Pasażer zdecydował się na bon podróżny i szybko otrzymał go drogą elektroniczną. Po dwóch miesiącach przeniósł swoje prawa do spółki Cobult, która zażądała zwrotu pieniędzy od TAP, równowartości ceny odwołanego lotu, w terminie 14 dni. TAP odmówił zwrotu, co skłoniło spółkę Cobult do wszczęcia postępowania sądowego przed sądami niemieckimi.

Czy pisemna zgoda może przyjąć, postać formularza on-line

Jednak Sąd krajowy we Frankfurcie nad Menem miał niepewności dotyczące interpretacji unijnego rozporządzenia dotyczącego wspólnych zasad odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Konkretnie, chodziło o definicję „pisemnej zgody pasażera”, która jest wymagana do otrzymania zwrotu kosztów w postaci bonu podróżnego. W związku z tym Sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy uzyskanie „pisemnej zgody pasażera” stanowi formalny warunek do uzyskania zwrotu kosztów w postaci bonu podróżnego.

W czwartek Trybunał potwierdził, że jeśli pasażer wypełnił formularz online na stronie internetowej przewoźnika lotniczego, w którym zdecydował się na tego rodzaju formę zwrotu, to uznaje się, że udzielił „pisemnej zgody”, co oznacza wyłączenie możliwości zwrotu w postaci kwoty pieniężnej.

– Konieczne jest, aby pasażer miał możliwość dokonania skutecznego i świadomego wyboru. Powinien zatem mieć możliwość wyrażenia w sposób świadomy zgody na zwrot kosztów biletu w formie bonu podróżnego, a nie w formie kwoty pieniężnej. Wymaga to, by przewoźnik lotniczy udzielił pasażerowi w sposób rzetelny jasnych i wyczerpujących informacji na temat różnych dostępnych mu sposobów zwrotu kosztów — zaznaczył TSUE w uzasadnieniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version