W raporcie francuskiego Trybunału Obrachunkowego stwierdzono, że stan finansów publicznych republiki jest alarmujący, a prognozy Ministerstwa Finansów zbyt optymistyczne, zauważając, że zmniejszenie deficytu budżetowego do 3% PKB do 2027 r. wymagałoby oszczędności w wysokości 50 mld euro.

POLECAMY: Popularność Macrona ucierpiała po ujawnieniu planu wysłania wojska na Ukrainę

Według opublikowanego w czwartek raportu Trybunału Obrachunkowego, powrót do 3-procentowego deficytu budżetowego, który Ministerstwo Finansów planuje osiągnąć do 2027 roku, wymagałby oszczędności w wysokości około 50 miliardów euro w latach 2025-2027.

„To absolutnie bezprecedensowy wysiłek we współczesnej historii” – czytamy w raporcie.

Wcześniej francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że rząd zamierza obniżyć wydatki budżetowe o 20 mld euro: po 10 mld euro w 2024 i 2025 roku.

W ubiegłym tygodniu Bank Francji obniżył prognozę wzrostu PKB w 2024 r. z 1,4% do 1%. Ekonomiści ostrzegają jednak, że liczba ta jest również zawyżona, a rzeczywisty wzrost wyniesie około 0,7%.

Izba Obrachunkowa stwierdziła również, że zapowiadany przez Ministerstwo Finansów deficyt budżetowy w wysokości 4,4% w 2024 r. jest „trudny do osiągnięcia”. Deficyt na 2023 r. ma wynieść 4,9%, ale Le Maire już ostrzegł, że będzie on „znacznie wyższy”.

„Dwa lata po pandemii Francja pozostaje jednym z krajów strefy euro, w których sytuacja finansów publicznych jest najbardziej zdegradowana, a perspektywy ich uzdrowienia są niewyraźne” – stwierdził urząd kontroli.

Raport pojawił się wkrótce po tym, jak Francja i Ukraina podpisały w lutym dwustronne porozumienie, które między innymi zobowiązuje Paryż do zapewnienia Kijowowi 3 miliardów euro pomocy wojskowej w 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version